آقاجانی: اخوان حلقه واسط ادبیات کلاسیک و ادبیات نو بود / رجبعلی زاده: اخوان شاعر شعرهای پرشکوه اجتماعی است

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- مهدی اخوان ثالث در ۱۴ اسفندماه سال 1307 در مشهد متولد شد. نام و تخلص وی در اشعارش “م. امید» بود. اشعار او زمینه اجتماعی دارند و حوادث زندگی مردم در آن زمان را به تصویر کشیده و دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی است. اخوان ثالث در شعر کلاسیک فارسی توانمند بود. وی بعدها به شعر نو گرایید و آثاری در هر دو نوع شعر به جای نهاد. همچنین، او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقیایی بود.
مهدی اخوان ثالث نخستین دفتر شعرش را با عنوان ارغنون در سال ۱۳۳۰ منتشر کرد. اگرچه اخوان در دهه بیست خورشیدی فعالیت شعری خود را آغاز کرد، اما تا زمان انتشار دومین دفتر شعرش، زمستان، در سال ۱۳۳۶، در محافل ادبی آن روزگار شهرت چندانی نداشت. چندی بعد با نیما یوشیج و شیوه سرایندگی او آشنا شد. شاهکار اخوان ثالث شعر زمستان است. چهاردهم اسفندماه و زادروز این شاعر بزرگ بهانه‌ای شد تا صحبتی را با شمس آقاجانی و علیرضا رجبعلی زاده کاشانی، دو تن از شاعران معاصر، داشته باشیم.شمس آقاجانی با اشاره به شخصیت و نحوه زندگی مهدی اخوان ثالث اظهار کرد: اخوان تسلط فراوانی بر ادبیات کلاسیک داشت و در آن ریشه دوانده بود، به همین دلیل وقتی شروع به سرودن شعر سپید کرد، وابستگی‌اش به ادبیات کلاسیک را از دست نداد و شاید این یکی از دلایل موفقیتش باشد.

وی ادامه داد: در زمانی که اخوان شعر نو را شروع کرده بود، شاعران نوپرداز به ندانستن و نشناختن ادبیات کلاسیک متهم بودند، به همین دلیل پیوستن یک شاعر کلاسیک مانند اخوان، باعث افزایش اعتبار سپیدسرایان شد. در واقع اخوان حلقه واسط ادبیات کلاسیک و ادبیات نو بود.

این شاعر معاصر در توضیح نقش اخوان در شعر نو گفت: اخوان دو کتاب را درباره نیما، شعر نو و ریشه‌های شعر نو در ادبیات کهن نوشت که این دو کتاب تأثیر فراوانی در رشد و معرفی شعر نو به جامعه داشت. همچنین در آن سال‌ها نیما قصد داشت که زبان ادبیات و شعر را به محاوره نزدیک‌تر کند و می‌خواست خیلی از مسائل، دغدغه‌ها و داستان‌ها را به شعر دربیاورد که اخوان در این راه بسیار به او کمک کرد.

وی افزود: اخوان از نظر اعتقادی بسیار وطن گرا بود و اعتقاد عجیبی به تاریخ و حفظ اصالت ایرانی داشت. او حرف خود را در شعرهایش می‌زد و چون اهل تظاهر و نمایش نبود، همه او و شعرهایش را دوست داشتند و دارند.

آقاجانی با اشاره به دغدغه‌های اخوان ثالث اظهار کرد: اخوان شعر زمستان را گفت، زندان رفت و مورد انتقاد قرار گرفت اما هیچ وقت تسلیم نشد و پای اعتقاداتش ایستاد. او اسم امید را برای خود انتخاب کرده بود و همیشه راوی سرگذشت دردناک حرکات و مبارزات مردمی بود و به کوچک‌ترین اتفاقات اجتماعی واکنش نشان می‌داد.

وی ادامه داد: اگر بخواهم مهم‌ترین ویژگی شخصیتی اخوان را نام ببرم، بی‌شک وطن دوستی است چراکه او تنها دغدغه کاهش مشکلات مردم و جامعه را داشت و به همین دلیل همه او را یک شاعر اجتماعی می‌نامند.

شاعر مجموعه شعر “گزارش ناگزیری» در توضیح دلایل ماندگاری شعر اخوان ثالث گفت: اخوان خودش و شعرش را جدی گرفت، و این دلیل ماندگاری شعرهایش است چراکه این رمز ماندگاری در ادبیات است. افرادی مثل اخوان، ادبیات محل تفریحشان نبود و یک ارتباط هستی‌شناسی با ادبیات و شعر برقرار کرده بودند.

اخوان شاعر شعرهای پرشکوه اجتماعی است

همچنین علیرضا رجبعلی زاده کاشانی در تشریح شعر و شخصیت اخوان اظهار کرد: خوشحالم که رسانه‌ها این روزها به شاعران توجه ویژه‌ای دارند، اینکه ۱۴ اسفند ماه زادروز اخوان است یا نه، هنوز مشخص نشده است چراکه که خودش هم چیزی به خاطر نداشته و بر اساس حدس و گمان، او در روزهایی بین دهم تا پانزدهم اسفندماه متولد شده است. جایگاه اخوان، به اعتبار ارزش‌های ذاتی شعرش، بسیار بالا است چراکه تغییر را پذیرفت اما اصول و اصل را فراموش نکرد.

وی ادامه داد: نمی‌توان نقش اخوان را ادبیات معاصر نادیده گرفت چراکه گویی در کنار بزرگان ادبیات کهن زندگی کرده است و نشانه‌هایی از شعر بزرگان در آثار او مشاهده می‌شود. از رودکی گرفته تا ملک‌الشعرا بهار، همگی در شعرها اخوان حضور دارند و به زبانی امروزی با ما سخن می‌گویند.

این شاعر معاصر با اشاره به خلاقیت‌های شعر اخوان گفت: اخوان گنجینه‌ای از نبوغ و خلاقیت بود که این ویژگی‌ها در شعرهایش به خوبی دیده می‌شود و برخی شعرهای او مانند چاوشی و زمستان را نمی‌توان از شعرهای تأثیرگذار و ماندگار ادبیات معاصر حذف کرد.

وی افزود: گاهی تفسیرهایی از شعر اخوان را در مطبوعات و فضای اینترنتی مشاهده می‌کنم که ناراحتم می‌کند چراکه بیشتر این تفسیرها ذوق نوشتن است و کم‌تر به صورت علمی و آکادمیک به شعرهای او پرداخته شده است. اخوان شاعر شعرهای پرشکوه اجتماعی است، به همین دلیل نیاز است که شعرهای او از دید علمی و آکادمیک بررسی شود.

رجبعلی زاده کاشانی با اشاره به دغدغه‌های شعری اخوان ثالث اظهار کرد: شرایط اجتماعی آن روزها باعث شده بود که مشکلات و دغدغه‌های اجتماعی در شعرهای اخوان نفوذ کند و بدون شک می‌توان تک‌تک شعرهای او را با دیدی اجتماعی بررسی کرد. اگر بخواهیم به شعر اجتماعی و سیاسی بپردازیم، اخوان یکی از سیاسی‌ترین، اجتماعی‌ترین و جسورترین شاعران معاصر است.

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: سال ها به این سؤال فکر می‌کردم که چرا شعرهای اخوان آن قدر ماندرگار است. به نظرم اخوان انسانی بود که شعرهایش به خدمت آزادی و آزادگی در آمده بودند و در شعرهایش، اراده معطوف به آزادی و رهایی را به رخ می کشید و شاید این دلیلی بر ماندگاری او و شعرهایش است.

اخوان ثالث چهل روز پس از بازگشت از خانه فرهنگ آلمان در چهارم شهریور ماه سال ۱۳۶۹ در تهران از دنیا رفت. وی در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است.


رهبر معظم انقلاب: آیت‌الله طبسی برادری همدل برای اینجانب و مریدی صَدیق برای امام و خدمتگزاری پایدار برای انقلاب بود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، در پی درگذشت عالم مجاهد و یار صادق انقلاب آیت الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی رحمةالله علیه، رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:
“بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف و اندوه خبر درگذشت عالم مجاهد و یار صادق انقلاب جناب حجةالاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ عباس واعظ طبسی رحمةالله علیه را دریافت کردم. ایشان برادری همدل و همزبان برای اینجانب و مریدی صَدیق برای امام راحل و خدمتگزاری پایدار و سخت کوش برای انقلاب بودند. از نخستین طلیعه های مبارزات نهضت اسلامی، مشهد مقدس شاهد حضور شجاعانه و اثرگذار این روحانی محترم در عرصه های پرخطر و قبول دشواریهای آن بود و این حضور صریح و صادقانه تا آخرین روزهای مبارزات ملت ایران ادامه یافت. پس از انقلاب، اعتماد امام بزرگوار به ایشان منشأ کسب افتخار تولیت و خدمت به آستان مبارک رضوی علیه آلاف التحیة و السلام شد و خدمات بی سابقه به این آستان مقدس با همت و عزم راسخ ایشان شکل گرفت و امید است که توجهات آن حضرت شامل حال این خدمتگزار با اخلاص گردد. موضع انقلابی و وفاداری به آرمانهای نظام اسلامی و مجاهدت در این مسیر دشوار که غالباً بدون تظاهر انجام گرفته است، خود فصل دیگری از زندگی این روحانی عالیقدر است. اکنون با فقدان ایشان اینجانب برادر مهربان و همسنگر دوران غربت و شدت پیش از انقلاب و همکار سخت کوش سالهای پس از انقلاب را از دست داده و از خداوند رحیم پاداش شایسته و غفران و رضوان الهی را برای ایشان مسألت میکنم.

به خاندان مکرّم و بازماندگان ایشان بویژه همسر صبور و نیک اندیش و فرزندان محترم صمیمانه تسلیت عرض میکنم و صبر و اجر برای آنان مسألت مینمایم.

سید علی خامنه ای

۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۴»

آیت‌الله عباس واعظ طبسی که از هفتم اسفند ماه به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان امام رضا علیه السلام مشهد بستری شده بود بامداد امروز – جمعه 14 اسفند – به دیار حق شتافت.


جشن جایزه لاک‌پشت پرنده برگزار شد/ لاک پشت‌ها به چه کسانی رسید؟

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مژگان امجد، مدیر شهرکتاب مرکزی در این مراسم که چهارشنبه 12 اسفندماه در شهر کتاب مرکزی برگزار شد، گفت: در یکی دو سال اخیر با تلاش‌های مستمر و خسته‌گی ناپذیر ما مدارس و فضاهای آموزشی که از مهم‌ترین مخاطبان این فهرست هستند رفته رفته با این فهرست آشنا شدند. حالا یک دو سالی‌ است که با تماس‌هایی از مدارس روبرو هستیم که چشم‌انتظار معرفی فهرست جدید و آشنایی با کتاب‌های برگزیده‌اند و این اتفاق ساده ما رو به نزدیکی ادبیات کودک و آموزش و پرورش امیدوار می‌کند.

وی افزود: در این سال‌ها علاوه بر معرفی فهرست لاک پشت به شهر‌کتاب‌ها، تلاش کردیم فهرست‌ها را به شرکت‌های پخش و توزیع کتاب در شهرستان‌ها هم بسپریم تا به همه همکاران‌ در حوزه نشر الگوی مناسبی برای انتخاب پیشنهاد کنیم. تاثیر تلاش‌های ما در معرفی فهرست شاید امروز و فردا نمود کمتری داشته باشد اما در دراز مدت و در سال‌های آینده همه شما به وضوح شاهد تاثیر تلاش ما برای گسترش این فهرست خواهید بود.

امجد اظهار امیدواری کرد: در سال‌های پیشرو با همکاری قوی‌تر ناشران، توزیع‌گننده‌گان، نویسندگان و آموزش و پرورش شاهد ارتقا سطح کیفی زندگی فرزندان این سرزمین باشیم و روزی فرارسد که زنگ مطالعه آزاد هم به ساعت‌های زندگی بچه‌های‌مان اضافه شود.

یادی از جمشید سپاهی خالق کتاب‌ “آهوی گردن دراز»
در بخش “یاد» جایزه لاکپشت پرنده یادی شد از زنده یاد جمشید سپاهی که خالق کتاب‌هایی چون “آهوی گردن دراز» و “درختی که پرندگان را دوست نداشت» است. همچنین گروه تئاتر “خیالباف» داستان “آهوی گردن دراز» را به صورت نمایش سایه برای کودکان حاضر در برنامه اجرا کرد.

تقدیر از پیشکسوتان
در بخش تقدیر از پیشکستوتان از نورالدین زرین کلک‏ و مهدخت کشکولی قدردانی شد. زرین کلک که در ایران زندگی نمی کند در پیامی خطاب به این جشن عنوان کرد: “مهاجرت، مهاجر، مهجور، هجرت همه این کلمات ریشه در یک معنا دارد و آن هجر و هجران است. هیچ مهاجری نیست که از مهاجرت خود راضی باشد. هیچ کس نمی تواند و حق ندارد نسخه مهاجرت برای کسی بنویسد و من نیز از این قانون مستثنی نیستم. باید بگویم اگر تخصص و مهارت کافی‏، نیروی جوانی برای کار سخت و همت سخت برای زندگی سخت وجود ندارد مهاجرت نکنید. با درود به دوستان و یارانم در ایران که آرزوی دیدارشان را دارم.»

همچنین مهدخت کشکولی نیز که در این مراسم حضور داشت، گفت: این مراسم مرا به یاد دوران مدرسه‌ام انداخت که روزهای پنج شنبه معلم به ما ستاره می‌داد و من ستاره‌ها را به خانه می‌بردم و امشب آنقدر ستاره به من دادند که قابل شمارش نیست و آنها را با خود به خانه می‌برم.

لاک پشت‌ها به چه کسانی رسید؟
محمود برآبادی، نماینده هیات داوران در این مراسم گفت: لاک پشت پرنده بیش از آنکه جایزه باشد مهمترین دغدغه و هدفش ترویج کتابخوانی است تا پای مخاطبان را به کتابفروشی‌ها باز کند و یاری گر خانواده‌ها در انتخاب و خرید کتاب باشد گرچه ممکن است از اشتباه نیز مصون نباشیم اما تردیدی نداریم که راهی درست و به سوی مقصدی روشن انتخاب کرده‌ایم.

وی همچنین خانواده‌ها را تشویق کرد تا به عنوان عیدی به بچه‌ها کتاب هدیه دهند و گفت: این افتخار ماست که امسال در بین نامزدها سهم تالیف از سال‌های گذشته بیشتر است.

در ادامه اسامی برندگان توسط حدیث لزرغلامی اعلام و برگزیدگان جوایز خود را از محمود برآبادی، مهدی حجوانی، مژگان امجد و مهدخت کشکولی دریافت کردند.

به دلیل دقت علمی‏ و کوشش هنرمندانه برای تولید هنرمندانه‏، نمونه استاندارد ایرانی و توجه به محیط زیست نشان طلایی و جایزه نقدی به علی گلشن برای کتاب “سگ‌سانان و کفتارها» رسید.

به دلیل آفریدن جهانی نو و ارائه پیشنهادات تازه در رمان نوجوانان نشان طلایی لاک پشت پرنده به کتاب “اقیانوس انتهای جاده» نوشته نیل گیمن و با ترجمه فرزاد فربد رسید که برای نویسنده ارسال خواهد شد.
نشان نقره‌ای لاک پشت پرنده و جایزه نقدی به دلیل برخورد خلاقانه و نوآوری برای تولید کتاب کودکان زیر پنج سال، ابتکار در تصویرگری و کتاب‌سازی به علی خدایی برای کتاب “تو لک‌لکی یا دارکوب» رسید.

همچنین به دلیل بازنمایی طبقه متوسط‏ و دغدغه‌های امروز، نثری روان و خوش خوان، نشان نقره‌ای لاک پشت پرنده و جایزه نقدی به جواد ماهزاده برای کتاب “ریحانه دختر نرگس» رسید.

مهدی رجبی خالق کتاب “کنسرو غول» نیز به دلیل شخصت پردازی ویژه، بهره گیری از طنز و زبانی متفاوت برنده نشان نقره‌ای لاک پشت پرنده و همچنین جایزه نقدی شد.

و در نهایت لوح تقدیر و جایزه نقدی به دلیل انتخاب جسورانه و ترجمه‌ای متناسب با دنیای پیچیده کتاب به فرزاد فربد، مترجم کتاب “اقیانوس انتهای جاده» رسید


«راهنمای بالینی فوریت‌های روان‌پزشکی» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نخستین چاپ کتاب “راهنمای بالینی فوریت‌های روان‌پزشکی» نوشته دکتر محمد قدیری وصفی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی ایران و مرکز تحقیقات بهداشت روان در 15 فصل از سوی انتشارات تیمورزاده با همکاری نشر طبیب راهی بازار نشر دانشگاهی شده است.

“اهداف آموزشی و درمانی در اورژانس روان‌پزشکی»، “علل طبی اختلالات روان‌پزشکی»، “اختلالات مربوط به مصرف مواد»، “رویکرد ارزیابی حوادث خشونت‌بار و خودکشی»، “ارزیابی خطر رفتارهای خشونت‌بار»، “بارداری و فوریت‌های روان‌پزشکی»، “اصول مهار فیزیکی و شیمیایی بیماران»، “ارزیابی مدون عوامل خطر در خشونت»، “ارزیابی خطر خودکشی»، “دلیریوم»، “صلاحیت و رضایت آگاهانه در جهت اقدام به تصمیم‌های درمانی»، “دیگر علل شایع مراجعه به اورژانس»، “مداخله در بحران»، “مستندسازی» و “ترخیص» 15 فصل کتاب را شامل می‌شوند.

نویسنده در بخشی از مقدمه درباره ماهیت و مخاطبان این کتاب آورده است: “از نکات مهم این کتاب که نیاز به اشاره دارد این است که علاوه بر این‌که جنبه‌های درمانی را مورد بحث می‌گذارد، نگاه آموزشی به تربیت دستیاری و دانشجویی هدفمند را نیز داراست. با توجه به اینکه افراد با اختلالات روان‌پزشکی، ممکن است به بخش فوریت‌های بیمارستان‌های عمومی و یا کلینیک‌های سرپایی مراجعه کنند، لذا کتاب حاضر می‌تواند علاوه بر اینکه برای دستیاران روان‌پزشکی سودمند باشد، برای دستیاران طب اورژانس، دانشجویان رشته پزشکی، پرستاری، روان‌شناسی و پزشکان عمومی مفید باشد.»

در صفحه 15 کتاب درباره “علل طبی اختلالات روان‌پزشکی» می‌خوانیم: “بسیاری از بیماری‌های طبی می‌تواند علایم روان‌پزشکی ایجاد کند.» روان‌پزشکان باید در مرحله اول اختلالات طبی را به‌عنوان علت بیماری رد کنند و گرنه اختلال طبی بدون درمان باقی مانده و تشدید می‌یابد. بیمارانی که با شکایات روان‌پزشکی به اورژانس‌ها مراجعه می‌نمایند، اگر بیماری طبی هم‌زمان داشته باشند و یا علت بیماری روان‌پزشکی بیماری زمینه‌ای طبی باشد و این مسئله مورد توجه قرار نگیرد ممکن است برای بیمار مخاطرات جدی دربر داشته باشد.»

در صفحه 37 کتاب هم درباره موضوع “بارداری و فوریت‌های روان‌پزشکی» آمده است: “افسردگی و اضطراب شایع‌ترین اختلال روان‌پزشکی در دوران حاملگی و پس از زایمان می‌باشد. اگرچه درمان در این زمان قابل انجام است، ولی درصد زیادی از اختلال روان‌پزشکی تشخیص داده نمی‌شود و پایدار باقی می‌ماند و غیر مستقیم روی اعضای خانواده و کودک تاثیر منفی می‌گذارد.»

نخستین چاپ کتاب “راهنمای بالینی فوریت‌های روان‌پزشکی» با شمارگان دو هزار نسخه در 112 صفحه، به بهای هفت هزار و 700 تومان از سوی انتشارات تیمورزاده با همکاری نشر طبیب راهی بازار نشر شده است.


سرلشگر فیروزآبادی: ارزش سفر‌های راهیان نور از مطالعه صد‌ها کتاب بالاتر است/ رونمایی از 21 عنوان کتاب ویژه مناطق عملیاتی راهیان نور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) جلسه شورای سیاستگذاری راهیان نور، پنجشنبه 13 اسفندماه 1394 با حضور سرلشکر بسیجی بسیدحسن آقایی فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، حجت الاسلام والمسلمین مصلحی، رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس، سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور، امیرسرتیپ رضا خرم طوسی فرمانده قرارگاه راهیان نور آجا، سردار محمد جوادزاده کمند، فرمانده قرارگاه راهیان نور ناجا، حجت الاسلام والمسلمین محمود ملک‌دار، رییس ستاد راهیان نور حوزه‌های علمیه، حمیدرضا کفاش، معاون پژوهشی فرهنگی آموزش و پرورش، نسرین آبروانی معاون صدای سازمان صدا و سیما، مریم مجتهدزاده، رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس در ستاد مرکزی راهیان نور کشور برگزار شد.

در این نشست سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، سردار یعقوب سلیمانی، دبیر قرارگاه راهیان نور سپاه و بسیج، سید محمد هادی ایازی، قائم مقام امور اجتماعی وزارت بهداشت و درمان، سردار محمد تقی عصار، معاون هماهنگ‌کننده بنیاد حفظ آثار، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر هدایت نژاد، نماینده وزارت جهاد کشاورزی، سردار فرج الله مرادی، رییس اداره طرح‌های راهبردی سازمان معاونت طرح و برنامه و بودجه، سردار عبدالرضا خداکرمی جانشین پژوهشگاه معارف دفاع مقدس، سرتیپ محمد قاسم ناظر رییس سازمان مهندسی بنیاد حفظ آثار و محمود عاطفی، فرمانده قرارگاه رسانه‌ای راهیان نور حضور داشتند.

راهیان نور، زمینه ساخت تمدن اسلامی
سرلشگر فیروزآبادی در این مراسم با اشاره به آیه نور در سوره مبارکه “نور» گفت: این آیه ما را به سوی نور و شناخت نور هدایت می‌کند. آیات دیگری هم در قرآن کریم هست که بیانگر دشمنی کافران با نور خداست و خداوند تاکید می‌کند که تلاش دشمنان نور خدا، مانند فوتی است که نمی‌تواند آن نور را خاموش کند.

وی با بیان این که امام امت دل ملت ایران را با نور خدا پیوند زد و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند، گفت: از این روست که انقلاب ما انفجار نور است. آگاهی، اخلاق، ایمان، تولید علم، همبستگی و اتحاد، بخشی از نور مردم ایران است. نمی‌توان از تشعشع نور انقلاب اسلامی به دنیا جلوگیری کرد. ملت ایران که نورانی شده بودند، به فرمان امام(ره) به جبهه‌ها رفتند و خاک پاک خود را از دشمن بعثی بازپس گرفتند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اردوهای راهیان نور را هدایت‌کننده دانست و گفت: هر قشری که به این مناطق نورانی سفر می‌‌کند، نورانی می‌شود یک معلم پس از این سفر، درس نورانی به شاگردانش می‌دهد و حتی یک کارگر پس از این سفر، کالایی که تولید می‌کند، نورانی است.

وی تاکید کرد: علم و کتاب و دانش هم نور هستند و بدون آن‌ها نوری حاصل نمی‌شود. بنابراین، اگر ملت ایران را در میان نور ببینیم، عجیب نیست. نور جاذبه دارد و ما باید زمینه‌های سفر مردم به راهیان نور را فراهم کنیم. جبهه‌ها محل مکاشفه است و در واقع، این فلسفه اردوهای راهیان نور است.

سرلشگر فیروزآبادی یادآور شد: با آن‌که کتاب نور است اما ارزش یک بار سفر به مناطق عملیاتی و شرکت در ارد‌و‌های راهیان نور، بالاتر از مطالعه صدها کتاب و مقاله است و باید بگویم که اصلا قابل مقایسه نیست. وقتی فردی تحت تاثیر یک کتاب حوزه دفاع مقدس قرار می‌گیرد، تازه بلیت شرکت در اردو‌های راهیان نور را دریافت کرده است.

وی در پایان سخنانش اردو‌های راهیان نور را زیربنای تمدن اسلامی دانست و تاکید کرد: باید هر مسافر اردوهای راهیان نور را به عنوان خشت خامی در نظر بگیرید که قرار است این تمدن برگ اسلامی را بسازد.

سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور دیگر سخنران این برنامه بود. وی در ابتدای این برنامه به ارایه آماری از دیدارکنندگان از مناطق عملیاتی پرداخت و گفت: برای تحقق زیارت با معرفت مورد نظر مقام معظم رهبری قرارگاه‌های مختلف راهیان نور برای اقشار مختلف چون دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب تاسیس کرده‌ایم.

حج بصیرتی در راهیان نور
سردار فضلی نیز به گفته شهید بابایی اشاره کرد گفت: این اردو‌ها به قول این فرمانده شهید، حج بصیرتی است. هدف ما از برپایی ارد‌های راهیان نور، دانش‌آموزان، دانشجویان، محققان و متخصصان هستند. در حوزه‌های محتوایی مدیریت این اردو‌ها نیز بیش از 80 درصد افرادی که این اردوها را هدایت و راهبری می‌کنند، از میان گروه‌های مردمی و بسیج هستند.

وی همچنین از انتشار دل‌نوشته های فرزندان ایران که از سرزمین های راهیان‌ نور دیدار می‌کنند خبر داد و اظهار کرد: کادر انقلاب اسلامی هدایت راهیان نور را بر عهده گرفته است و این اردوها کانونی برای کادرسازی انقلاب اسلامی است.

حجت‌الاسلام مصلحی نیز از اهمیت استمرار کار فرهنگی در اردو‌های راهیان نور سخن گفت و افزود: در این زمینه کوشیدم هر مسافر اردو‌های راهیان نور را به یک شهید پیوند دهیم تا بتواند مشکلات بصیرتی خود را در مراوده با شهیدان که به گفته قرآن کریم زنده هستند و نزد خداوند روزی می‌خورند، برطرف کنند.

محمود ملک‌دار، رییس ستاد راهیان نور حوزه‌های علمیه، نیز در این باره یادآور شد: ما در بخش پژوهش اقدام‌های موثری انجام داده‌ایم و برای جلوگیری از تحریف جزوه‌ای را برای زیارت با معرفت از این مناطق تهیه کرده‌ایم. این جزوه امسال در اردو‌ها توزیع می‌شود.

انتشار 60 عنوان کتاب از دلنوشته‌های دانش‌آموزان
حمیدرضا کفاش، معاون پژوهشی فرهنگی آموزش و پرورش، در این برنامه به عنوان نماینده این نهاد در اجرای اردو‌های راهیان نور حاضر بود. وی گفت: درک مباحث دوران جنگ تحمیلی برای دانش‌آموزان با آمدن به اردو‌های راهیان نور آسان تر می‌شود. سال آینده 1395 دلنوشته‌های دانش‌آموزان را در قالب 60 کتاب منتشر می‌کنیم. هر استان دو کتاب در این زمینه خواهد داشت که یک جلد به دلنوشته‌های دانش‌آموزان دختر و یک جلد نیز به دلنوشته های دانش‌آموزان پسر تعلق دارد.

سید محمدهادی ایازی، قائم مقام امور اجتماعی وزارت بهداشت و درمان نیز در این برنامه پیشنهاد‌هایی را برای بهبود اردو‌های راهیان نور به سرلشگر فیروزآبادی ارایه کرد.

ضرورت رفع عقب‌ماندگی مناطق آسیب‌دیده از جنگ
پیشنهاد حراست از بیمارستان‌های صحرایی برای آشنایی دانشجویان پزشکی با زحمات کادر درمانی در دوران دفاع مقدس، پیشنهاد ساماندهی و نوسازی شهرهایی که در سال‌های جنگ تحمیلی آسیب جدی دیده‌اند و برطرف کردن عقب‌ماندگی‌های آن‌ها و پیشنهاد برداشتن فاصله‌های ایجاد شده میان مردم ایران و عراق در نتیجه جنگ تحمیلی، سه پیشنهاد مطرح شده دکتر ایازی به سرلشگر فیروز‌آبادی بود.

در پایان این برنامه از 21 عنوان کتاب ویژه مناطق عملیاتی راهیان نور رونمایی شد.


مورد عجیب یاسوج!/ تعرفه های رأی از تعمیرگاه سردرآورد!+ عکس

اوایل هفته جاری کاربران شبکه های اجتماعی در یاسوج از کشف تعرفه های رای، مهر های انتخاباتی و نوارهای پلمب صندوق های رای به همراه معرفی نامه “نماینده فرماندار” در یک تعمیرگاه در یاسوج خبر دادند!


عکس:بازگشت خواننده مطرح ایرانی پس از سالها غیبت

علیرضا عصار خواننده مطرح کشورمان که مدتی از این حوزه دور بود به زودی و با اجرای ترانه ای ویژه نوروز در تلویزیون کار خود را آغاز خواهد کرد.
به گزارش “توریسم آنلاین” عصار در تازه ترین پست اینستاگرامش با انتشار عکسی از خود نوشته است:”خوشحالم که با شوق و عشق فراوان باز هم به لطف خداوند در کنار شما خواهم بود.این انتظار طولانى براى من رو به پایان است و امسال با یک ترانه جدید که از برنامه تحویل سال شبکه یک پخش خواهد شد مهمان خانه هاى شما خواهم بود.

از صمیم قلبم ممنونم از تک تک شما که در طول این سالها …


صددرصد شانس قهرمانی داریم/ امیدوارم بدشانسی ها را کنار بزنیم

توضیح ندارد


دلایل مختصر بودن آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

پایگاه خبری – تحلیلی المانیتور روز چهارشنبه در گزارشی به ذکر دلایل مختصر بودن آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه هسته ای ایران در مقایسه با گزارش های قبلی پرداخته است.
به گزارش تحلیل ایران ، پایگاه خبری – تحلیلی المانیتور روز چهارشنبه در گزارشی به ذکر دلایل مختصر بودن آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه هسته ای ایران در مقایسه با گزارش های قبلی پرداخته است.

در روزهای گذشته مقام های آمریکایی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست جزئیات بیشتر درباره برنامه هسته ای …


تجمع اعتراضی در مقایل سفارت خانه روسیه در اوکراین

سفارت روسیه در اوکراین از سوی معترضانی که خواستار آزادی خلبان “نادژدا ساوچنکو” (خلبان نظامی اوکراینی و عضو پارلمان این کشور) هستند، مورد حمله قرار گرفت. در جریان این اعتراضات خودروهای سفارت روسیه به آتش کشیده شده و سنگ و تخم مرغ به ساختمان سفارت پرتاب شد.


دور جدید مذاکرات ژنو؛ لزوم ایفای نقش فعالتر از سوی سازمان ملل

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و دی میستورا درباره آخرین وضعیت مذاکرات معارضین با دولت سوریه در ژنو، تلفنی تبادل نظر کردند


نرخ اجاره نوروزی ویلا در شمال +جدول

توضیح ندارد


پارلمان در سایه

به گزارش نامه نیوز، با مشخص شدن نتایج انتخابات مجلس دهم در دور اول، چند روز پیش بود که سعید حجاریان نظریه پرداز اصلاح طلب از تازه ترین ایده خود برای پهنه سیاسی ایران رونمایی کرد. وی در گفت وگویی با اشاره به اینکه شمار زیادی از نمایندگان تازه راه یافته به مجلس دهم، در هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا از تجربه لازم برای تمشیت امور تقنینی برخوردار نیستند، توصیه کرد: بهتر آن است که هر دو جریانی سیاسی کشور برای حل این مشکل، نهادی مشورتی تحت عنوان “پارلمان در سایه» تشکیل دهند. حجاریان با اشاره به اینکه ژنرال …


نهاوندیان: ایران آماده داد و ستد و تعامل با جهان است

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری از لغو تحریم ها به عنوان وضعیت ‘برد- برد’ برای ایران و غرب یاد کرد و گفت که کشور آماده تعامل و داد و ستد با جهان است.


تحرک حقوقی و نقض برجام

به گزارش نامه نیوز، “قطعاً گزارش ها در زمینه چند آزمایش موشکی بالستیک از سوی ایران دیده شده و ما تلاش می کنیم از نزدیک این موضوع را بررسی کنیم. . . اگر انجام این آزمایش تأیید شود در آن صورت، ما اراده برای مطرح کردن آن در شورای امنیت سازمان ملل را خواهیم داشت.» این بخشی از اظهارات جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در زمینه آزمایش موشکی اخیر جمهوری اسلامی ایران است. این اظهارات در حالی مطرح می شود که پس از گذشت 50 روز از آغاز اجرای تعهدات برجام توسط جمهوری اسلامی …