اعلام وصول لایحه الحاق دولت ایران به سازمان همکاری های شانگهای در مجلس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در نشست علنی امروز یکشنبه (10 مهر) مجلس شورای اسلامی مواردی اعلام وصول شدند که به شرح زیر است:

– لایحه تصویب اصلاحات زمینه 6 کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها 1978-1973

– لایحه اصلاح کنوانسیون بین المللی کنترل و مدیریت آب توازن و رسوبات کشتی ها

– لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری های شانگ های

به گزارش تسنیم، سازمان همکاری‌های شانگهای سازمانی اوراسیایی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبهٔ امنیتی، اقتصادی و سیاسی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال 1996 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. اندکی بعد، ازبکستان هم به این سازمان پیوست و این سازمان رسماً به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر نام داد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2005 و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

در تاریخ 10 ژوئیه 2015 این سازمان با عضویت هندوستان و پاکستان موافقت کرد و این دو کشور در کمتر از دو سال همه شرایط برای عضویت کامل این سازمان را اجرا کردند و عضویت این دو کشور در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس رهبران کشورهای عضو این سازمان که طی در ژوئیه 2017 در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد، به تصویب رسید. و در تاریخ 17 سپتامبر 2021 با سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به دوشنبه پایتخت تاجیکستان این سازمان با عضویت ایران موافقت کرد که عضویت رسمی ایران در این سازمان منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است.

انتهای پیام/