بوذری: «هزار و یک شب» کمتر مورد توجه تصویرگران کتاب بود/ برپایی نمایشگاه تصویرگری «هزار و یک شب» با 300 اثر

علی بوذری، دبیر نمایشگاه تصویرگری هزارویک شب به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: آیین گشایش و مراسم اهدای جوایز نمایشگاه تصویرگری “هزار و یک شب» از ساعت 16، فردا دوشنبه 17 اسفند در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. این نمایشگاه تا 22 اسفند همه روزه پذیرای علاقه‌مندان به “هزار و یک شب» است.

وی افزود: مناسبت برپایی این نمایشگاه، صدوهفتادمین سالگرد ترجمه متن “هزار و یک شب» به فارسی بود. باید اشاره کنم که تصویرسازی از متون کهن ایرانی در کشور بی‌سابقه نیست و بارها اتفاق افتاده است، اما به دلیل آنکه کتاب عظیم “هزار و یک شب» کمتر مورد توجه تصویرسازان قرار گرفته بود، موسسه خانه کتاب با همکاری انجمن تصویرگران ایران تصمیم به برپایی این نمایشگاه گرفت.

بوذری ادامه داد: فراخوان این نمایشگاه و مسابقه تصویرسازی مهر امسال (1394) اعلام شد و تصویرگران دو ماه فرصت داشتند تا روی داستان‌های “هزار و یک شب» کار کنند. پس از اتمام مهلت ارسال آثار، 750 اثر از 250 تصویرساز ــ هر هنرمند سه اثر ــ به دست ما رسید که از این بین 300 اثر از 100 هنرمند برای بخش‌های مسابقه و خارج از مسابقه انتخاب شدند که اسامی برگزیده‌های بخش مسابقه در روز آیین گشایش نمایشگاه اعلام می‌شود.

دبیر نمایشگاه تصویرگری “هزار و یک شب» همچنین به انتشار کتاب مجموعه آثار این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: هدی حدادی، امیر شعبانی‌پور و نیره تقوی، داوران انتخاب آثار برگزیده برای نمایشگاه و الریش مارزولف، مهرداد زمانی، علی‌اکبر صادقی، هدی حدادی و مانلی منوچهری نیز داوران نهایی هستند.