تأکید بر رفع مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر در تعامل کمیسیون فرهنگی مجلس و صندوق هنر

سخنگوی دولت: رتبه‌بندی معلمان در حال اجراست

فعالیت مخفیانه "فرقه عرفان حلقه" در پردیس

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۰۵/۲۵؛ هشدار سیلاب ناگهانی در استان‌های جنوبی

پیش‌بینی بازار ارز در روزهای آینده

❮❯ تأکید بر رفع مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر در تعامل کمیسیون فرهنگی مجلس و صندوق هنر

  • ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۵:۳۸
  • اخبار اجتماعی
  • اخبار رسانه

تأکید بر رفع مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر در تعامل کمیسیون فرهنگی مجلس و صندوق هنر

در نشست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، مشکلات این نهاد حمایتی در ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سید مجید پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و غلامرضا منتظری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یک نشست مشترک ضمن بررسی مشکلات این صندوق در مسیر ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بر ضرورت تعامل هرچه بیشتر میان مجلس و این نهاد حمایتی تأکید کردند.

پوراحمدی در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این صندوق گفت: در حال حاضر بیش از 90 هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه عضو صندوق اعتباری هنر هستند. از این تعداد بیش از 46 هزار نفر از خدمات بیمه تأمین اجتماعی و حدود 36 هزار نفر از خدمات بیمه درمان تکمیلی برخوردار هستند.

وی افزود: از مهمترین خدمات حمایتی صندوق اعتباری هنر، ارائه بیمه تأمین اجتماعی در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد با نرخ های 12، 14 و 18 درصد به همه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه عضو صندوق است. در این رابطه صندوق به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌طور میانگین 60 درصد از حق بیمه سالانه اعضای خود (معادل 255 میلیارد تومان در سال 1401) را پرداخت می‌کند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به خدمات بیمه درمان تکمیلی گفت: یکی از مواردی که صندوق بر آن توجه ویژه دارد مبحث سلامت و تأمین هزینه‌های درمانی اعضای تحت پوشش است. بر این اساس تلاش می‌شود هر ساله ضمن ارتقای سطح کیفی خدمات در این بخش سهم حق بیمه پرداختی سهم اعضا حداقل افزایش را داشته باشد و 60 درصد از هزینه‌ حق بیمه سهم اعضا (و افراد تحت تکفل) از سوی صندوق پرداخت می‌شود.

پوراحمدی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از هنرمندان پیشکسوت گفت: با توجه به شرایط سنی بسیاری از اساتید پیشکسوت عرصه فرهنگ و هنر براساس ضوابط و مقررات سازمان تأمین اجتماعی، امکان برقراری بیمه تأمین اجتماعی برای بسیاری از این عزیزان وجود ندارد، با این جود صندوق اعتباری هنر به منظور کمک به معیشت هنرمندان و واجد شرایط در قالب طرح تکریم و کمک مستمری به بیش از 3 هزار نفر از هنرمندان واجد شرایط مقرری ماهیانه پرداخت می‌کند. در صورت تأمین اعتبار درصدد هستیم که مبلغ مقرری ماهیانه اعضا افزایش یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: با وجود کمبود منابع مالی و بودجه‌ای که موفق شدیم از آغاز دولت سیزدهم تخصیص تسهیلات پرداختی به اعضای صندوق افزایش چشمگیر یافت.

مشاور وزیر ارشاد با اشاره به اعطای تسهیلات در دوران شیوع کرونا گفت: خوشبختانه با حمایت دولت و تخصیص بودجه ویژه به صندوق توانستیم حمایت‌های ویژه‌ای از این قشر فرهیخته که دچار آسیب جدی به دلیل تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری در ایام شیوع کرونا شده بودند انجام دهیم.

پوراحمدی ادامه داد: یکی از مهمترین اهدافی که با جدیت آن را دنبال می‌کنیم، رونق بخشی به اقتصاد فرهنگ و هنر کشور با هدف حمایت از جریان گردش اقتصادی بازار فرهنگ و هنر و کاهش تصدی‌گری دولت است.

وی با اشاره به نقش مهم کمیسیون فرهنگی مجلس در در پیشبرد اهداف فرهنگی کشور گفت: امیدواریم با حمایت و توجه ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خدمات صندوق به جامعه فرهنگ و هنر کشور هرچه بیشتر گسترش یابد.

در ادامه غلامرضا منتظری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از اهتمام صندوق در رفع مسائل و مشکلات جامعه فرهنگ و هنر کشور گفت: اصحاب فرهنگ و هنر نقش ویژه‌ای در تعالی جامعه دارند و حمایت از آن‌ها وظیفه تمامی دستگاه‌های فرهنگی کشور است. خوشبختانه صندوق اعتباری هنر نقش خود را به خوبی ایفا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم با برگزاری جلسات مستمر با این نهاد حمایتی مسائل و مشکلات مرتفع و صندوق حضور مؤثری در عرصه حمایت از هنرمندان و شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر کشور داشته باشد.

"اهالی خبر و رسانه" باید از امنیت شغلی برخوردار باشند

انتهای پیام/

R1609/P/S2,41/CT12 واژه های کاربردی مرتبط

  • صندوق اعتباری هنر

بیشتر بخوانید…

"اهالی خبر و رسانه" باید از امینت شغلی برخوردار باشند
"اهالی خبر و رسانه" باید از امنیت شغلی برخوردار باشند