تشکیل دبیرخانه استانی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در خراسان جنوبی

تشکیل دبیرخانه استانی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در خراسان جنوبی |

  • خانه
  • | استان ها
  • | خراسان جنوبی

| کد خبر: ۱۳۶۴۵۶۴ ارسال به دیگران | پرینت تشکیل دبیرخانه استانی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در خراسان جنوبی

دبیرخانه استانی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در خراسان جنوبی به ریاست رئیس کل دادگستری و با حضور سازمان های مردم نهاد تشکیل شد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی، جلسه تقویت بسترسازی اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه با حضور رئیس کل دادگستری استان، مراجع مسئول در دستورالعمل و نهادهای مردمی تخصصی منتخب استان خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی، رئیس کل دادگستری استان در این جلسه ضمن تقدیر از دغدغه مندی سازمان های مردم نهاد در زمینه های آسیب های مختلف جامعه گفت: چه بهتر است که این دغدغه مندی همراه با تدبر و اندیشه و ارائه راهکار باشد تا با دستیابی به نتایج مؤثر، مردم ثمره این فعالیت ها و تلاش ها را درک کنند.

حجت الاسلام و المسلمین علی موحدی راد، بر لزوم ارائه توان و ظرفیت سمن ها به دادگستری برای ارجاع موضوعات مرتبط و بهره مندی از ظرفیت آنها تأکید کرد.

مقام عالی قضایی استان، رعایت کرامت انسانی، دفاع از حقوق و آزادی های مشروع، حفظ و احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و فساد، بهره گیری از برنامه های عدالت ترمیمی و صلح و سازش، حمایت از محرومان و اقشار آسیب پذیر و محرمانگی پرونده های قضایی و اطلاعات طرفین و احترام به حریم خصوصی اشخاص را از مواردی عنوان کرد که در اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه باید مدنظر قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ضمن گرامیداشت روز ملی تشکل ها و نهادهای مردمی، میزان مشارکت و تأثیرگذاری تشکل های مردمی را از شاخص های توسعه هر جامعه عنوان کرد و افزود: دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه به عنوان یک سند راهبردی ابلاغ شده است و سازمان های مردم نهاد استان اعم از هیئات مذهبی، گروه های جهادی و تبلیغی، انجمن های علمی، خیریه ها، بقاع متبرکه و… با ثبت نام در سامانه ثنا (adliran.ir) و سامانه مشارکت (mosharekat.eadl.ir) می توانند جهت همکاری با قوه قضائیه اعلام امادگی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین یدالله وحدانی نیا، از سمن ها و آحاد جامعه خواست تا در بستر سامانه سجام قوه قضائیه به آدرس sajam.scpd.ir نسبت به ارائه گزارش های کاملاً محرمانه و قابل پیگیری خود در زمینه های مختلف جرائم و آسیب های اجتماعی اقدام نمایند.

مدیرکل زندان های استان در این جلسه گفت: در سند تحول قوه قضائیه، به سازمان زندان ها سه مأموریت تکلیف شده است که یک مورد بهره مندی از ظرفیت سازمان های مردم نهاد است.

علی عبدی ضمن بیان اینکه از سال 1400 همکاری زندان با سمن ها آغاز شده و اقدامات خوبی صورت گرفته است افزود: ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی، مشاوره مذهبی، اشتغال، روانشناسی، ساخت و مرمت منازل زندانیان محروم، آزادسازی زندانیان و برگزاری اردوهای زیارتی برای زندانیانی که اصلاح رفتار مناسبی داشته اند از جمله برنامه هایی است که با همکاری سمن های استان و کشور جهت بهبود وضعیت زندانیان در جنبه های مختلف در حال پیگیری و اجراست.

وی از صنعت و معدن استان خواست تا با بکارگیری زندانیان آزاد شده که نیازمند کار هستند از بروز جرائم و بزه که به دلایل معیشتی و گرانی ها وقوع پیدا میکنند پیشگیری نمایند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بیرجند گفت: از سال گذشته 75 گروه جهادی که می توانند در راستای اهداف قوه قضائیه همراهی کنند و 130 پایگاه در مساجد سطح استان به عنوان محل استقرار این گروه ها شناسایی شده اند.

سید هاشم اسماعیل زاده افزود: زیرساخت لازم برای همکاری مدون سمن ها با قوه قضائیه آماده شده است و با تشکیل دبیرخانه اجرای دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه در مکانی خارج از دادگستری که تعیین خواهد شد امکان ارتباط مستمر و مؤثر سمن ها با دادگستری و سازمان های مربوطه ایجاد خواهد شد.

در ادامه مدیران سازمان های مردم نهاد استان به ارائه چالش ها و پیشنهادات خود پرداختند.

تشکیل دبیرخانه استانی اجرای دستورالعمل مذکور در انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بیرجند جهت تعامل بیشتر سمن ها با دادگستری و شبکه سازی و رفع مسائل و چالش های آن ها، اتخاذ ساز و کارهای حمایتی از سمن ها با توجه به غیرانتفاعی بودن خدمات آنها، ایجاد کارگروه های تخصصی در زمینه های صلح و سازش، حمایت از اطفال و نوجوانان، بازاجتماعی نمودن زندانیان و… و پیگیری ایجاد مجمع خیرین حقوقی در استان از مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام

لینک کپی شد ارسال به دیگران

وبگردی

هفته تشکل ها و مشارکت های اجتماعی