تلاش برای پرداخت مطالبات صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران به سازمان تامین اجتماعی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه 15 اسفند، در حاشیه اختتامیه چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال در جمع خبرنگاران با تاکید بر حمایت از چاپ آثار پژوهشی گفت: باید کمک کنیم که نیروهای مستعد و جوان و استادان پیشکسوت در زمینه کارهای پژوهشی، بتوانند بر آنچه می‌خواهند عرضه کنند، متمرکز شوند و در این زمینه کار کنند. باید بکوشیم فضایی را به وجود بیاوریم که این افراد بتوانند پژوهش‌ها و مطالعاتشان را به چاپ برسانند حتی باید بتوان بخشی از این آثار را در فضای مجازی منتشر کرد تا دیگران هم استفاده کنند و تعامل دو سویه‌ای را به وجود آورد تا افراد در فضای مجازی درباره این آثار نظر بدهند.

وی با بیان اینکه در سایه تبادل نظر و افکار است که حوزه پژوهش توسعه پیدا می‌کند، افزود: در این جشنواره جوایزی به برگزیدگان اهدا شد. همچنین در شرایطی که شاید خود پژوهشگران نتوانند کتاب‌هایشان را به تنهایی چاپ کنند، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات این آثار را به چاپ می‌رساند.

جنتی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عیدی برای اهالی هنر اظهار کرد: ما به دلیل تنگناهای مالی دولت و محدودیت‌هایی پولی که وجود دارد، سال سختی را پشت سر گذاشتیم ولی خوشبختانه در شرایط پسابرجام و پساتحریم و گشایش‌هایی که حاصل می‌شود، سال آینده با اعتبارات بیشتری که در بودجه کل کشور در نظر گرفته شده، بتوانیم فضای بهتری برای هنرهای نمایشی، موسیقی، فیلم‌های سینمایی، ایجاد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امسال ما از حدود 40 فیلم سینمایی پشتیبانی مادی کردیم تا ساخته شوند و بسیاری از آنها در جشنواره فیلم فجر عرضه شد و امیدواریم در سال آینده بتوانیم حمایت بیشتری از این حوزه بکنیم.

وی در بخش پایانی سخنانش درباره وضعیت بیمه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران نیز توضیح داد: ما در صندوق اعتباری هنر که شامل هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران، حدود 45 هزار نفر را تحت پوشش این بیمه داریم. با توجه به مشکلاتی که این صندوق در گذشته داشته و بدهی‌هایی که به سازمان تامین اجتماعی داشته است، به صورت طبیعی ما عضو جدیدی را به این صندوق اضافه نکرده‌ایم ولی سعی‌مان این است که در سال آینده بتوانیم بخشی از مطالبات سازمان تامین اجتماعی را بپردازیم و این صندوق را به عنوان یک بنگاه اقتصادی به نقطه‌ای برسانیم که بدون اتکای به دولت، روی پای خودش بایستد. آن وقت می‌تواند افراد جدیدی را تحت پوشش خود قرار دهد.