جناب فرماندار لطفا کمی ریز بین و محکمتر !

جناب فرماندار سلام وعرض ادب

بیاد دارم در زمان کودکی در همین فنوج ماشینای سنگین جهت تخلیه بار و آجر آمده.

واز چند محله آنطرفتر بچه ها همدیگر را جهت تماشای ماشین خبر میکردن وبا حیرت وشعف فراوان بهمراه تکریم و تعظیم به تماشا مینشستیم.تاکم کم ساعت و وقت حرکت ماشین فرا میرسید با حرکت ماشین اوضاع و ورق کاملا برمیگشت!همه بچه ها سنگ برمیداشتند و دنبال ماشین میدودند وسنگ پرتاب میکردند.تعجب می کردم که اگر به این ماشین باید سنگ زد چرا وقتی ایستاده بود حتی یک ریگ کوچک هم به آن نمی زنند و اگر باید برایش اعجاب قایل بود، اعجاب بیشتر در وقتی است که حرکت می کند.

ومن سالها با این معما کلنجار میرفتم تا پاسخی درست برایش بیابم تا بالاخره یافتم تشریف بیارین ادامه مطلب عرض میکنم

باری تا وقتی ایستاده ای؛ دنبال هدفی را نمیگیری عزیزی وهمه از مسولین گرفته تا طیف ها و گروهها با خود میپندارد چیزی و البته چه بهتر که به تایید برخی گهگاه سری هم تکان دهی. ولی همین که به راه افتادی و قدم برداشتی تا تغییر کنی و تغییر دهی بسازی و متحول کنی شهری ایده آل سنگت می‌زنند، طردت می کنند و در بهترین حالت برچسبی میخوری ودر محافل مبدل میشی به ناکارآمد و دست نشانده!!

الغرض تذکری بود مودبانه که هرچند رنگ و لعاب شخصی به خود گرفت،

فرماندار محترم:

دوران تصدی مسئولیت‌تان به عنوان فرماندار فنوج ، فرصت ارزشمندی است برای خدمت به مردم . هرچه بیشتر بتوانید به مردم کمک کنید نامِ نیک و یاد و خاطرۀ خدمات ارزشمند شما ، تا سالیان دراز در حافظۀ تاریخی مردم فهیم و قدرشناس فنوج باقی میماند آنچه مسلم است اینست در پس پرده این طبیعت زیبا و ادارات گوش بفرمان چهره عکس آنچه در جلسه هفتگی شورای اداری به سمع میرسانند نهفته است.عدم اطلاع رسانی بموقع ونبود رسانه ای گویا در شهرستان عملا عده ای چهره شما را مخدوش شده و ناکارآمد توصیف میکنند و پیگیریها و جدیدت جنابعالی را نسبت به امورات شهرستان بنام خویش وکارنامه خود ثبت وضبظ میکنند.

در فضای مجازی پس از هم کلامی با فرماندار ایشان را فردی روشنفکر و آکادمیک که جریان و افکاری خاص را دنبال می کند و تخصص و رشته تحصیلی خویش، بهره میبرد. از طرفی دیگر تکنوکراتی زبردست است که با عمل گرایی خود و سابقه اجرایی قوی در استانداری وسبقه پدر در حل مسایل سیاسی اجتمایی وبهره ایشان از جایگاه آن بزرگوار فرماندار را همیشه شخصیتی عملگرا درکارهای اجرایی و بدور از صورت سنت، به عرصه عمل مبدل کرده.

لاکن این بدان معنی نیست که شهرستان در همه زمینه ها راه کمال را پیموده و شخص فرماندار بعنوان عالی ترین مقام شهرستان مقصر اصلی یا در صورت محقق شدن اهداف تنها موفق شهرستان محسوب وقلمداد بشن ودر بحث توسعه نیافتگی شهرستان بخواییم استان و کمبود بودجه و منابع را نشانه بگیریم.از دانش آموزان گرفته تا معلم”نخبگان روسای ادارات و…همه مقصریم لذا هدف از تقریر این مبحث پیدا کردن مقصر نیست ولی امروز ترمز حرکت فنوج به واقع از ادارات آن کشیده شده آنهم بخاطر احساس خطری موهون بنام جابجایی مدیران پشت پرده انتخابات بهارستان.

ادامه این جفا وعقب ماندگی مقطعی موجب شده تا خواسته های مشروع شهروندان وجوانان به نوعی با وقفه ایجاد شود و فضای مناسب برای بهره برداری از منابع وامکانات مادی و انسانی بمنظور ارتقاع سطح رفاه و امنیت مردم برآورده نشود.

و امروز اگر در شهرستان برخی مدیران مدعی توسعه یافتگی هستن(البته نه سیاه نمایی عملکرد است نه اثبات کردنش کار مشکلیست)کجاست اهداف روشن نه برنامه ای در حد چندین ساله بلکه مدیریتی روشن وجامع از امکانات موجود.اگر از نگاه شهروندان نگاهی بیندازید(فرماندار)به ادارات وحق وتکریم ارباب رجوع ومنابع در دسترس کدام اداره عملکرد مطلوبی گرفته؟

به مختصر عملکرد چند اداره مستقل و از جهت مهمی در زندگی روزمره شهروندان اشاره میکنم به:

اداره آب وبرق:هر چند شاهد نظم اداری و مدیریت موفق فعلی آقای بلوچی هستیم و توسعه شبکه برق رسانی به نقاط مختلف شهری و تمام روستاهای شهرستان را رقم زده است. ولی هنوز شاهد نوسانات جدی برق هستیم وهستن محله هایی که هنوز در تابستان نوشیدن جرعه ای آب سرد برایشان به شدت آرزو شده روشن نشدن کولر بماند ترانسهای بسیار قدیمی با ولتا پایین و…

و اما حوزه آب. برکسی پوشیده نیست تمام منطقه حتی کشور با کمبود جدی آب روبروست وشهرستان از سال گذشته زنگ خطر کم آبی را نواخته وهنوز شاهد اقدام عملی جهت حفر چاه جدید ویا احداث سدی نیستیم و داستان یکروز در میان آب آنهم به مدت 2ساعت برایمان مشق شده و عادت.

این در حالیست پارسال امام جمعه فنوج به نقل از کارشناسی اعلام کرد که فنوج با بحران کم آبی مواجه نیست و درصد بالایی از آب شرب شهرستان بواسطه فرسوده بودن شبکه لوله کشی فرت میشود.میطلبد جناب مهندس ساداتی از زحمتکشان و کارکشته های این حوزه با پیگیری و برنامه ای مدون جهت اصلاح شبکه و همچنین مدیریت صحیح منابع فعلی گامی در جهت رفاه شهروندان برداشته شود.از سویی در سراسر کشور سیمنارها و همایشاتی با عنوان بحران کم آبی برگزار میطلبد تا مدیریت آب و فاضلاب با گزارشی از عملکرد یا همایشی هم فاضلاب بهم ریخته شهرستان که هر روز در فضای مجازی شاهد انداختن توپ از بهداشت به میدان اداره آب باعث سردرگمی شهروندان شده باشیم تا به شهروندان پاسخی منطقی داده شود.

اداره راه:امروزه وجود راههای موصلاتی مناسب از مهمترین پیش نیازهای توسعه محسوب میشود

وجود جاده های بسیار ناهموار و آسفالتهای فرسوده منطقه مخصوصا جاده فنوج به مسکوتان و فنوج به کتیچ که روزانه شاهد جابجایی هزارن تن از شهروندان در این مسیرها هستیم که اصلا نیازی به تحریر و تفصیل بنده نیست که قبلا در همین وبلاگ با نشر عکس نوشته هایی به تحریر در آمد.ولی طبق شنیدها از دوستانی در اداره کل راه جناب داودی آدم بسیار پیگیریست.از سویی با استقرار کامل اداره راه در فنوج هنوز شاهد هیچ اقدام عملی جهت مرمت جادهها نیستیم وجود دپوهای زیاد شهر اسپکه و مرمت جادهای آنها میطلبید با همکاری اداره راه اسپکه شاهد اصلاحاتی و غرض و یا همکاری عملی در این امر باشیم ویا حداقل جهت ارایه گزارشی مردم را از سردرگمی در این حوزه و راههای بسیار ناهموار شهرستان که از دغدغه های جدی شهروندان است آگاه سازند

بهداشت ودرمان:از معدود اداره های مستقل در شهرستان بهداشت است.که ارتباط مستقیمی با جان مردم دارد به نظر خیلی از شهروندان ضعیف ترین عملکرد را در بین ادارات بواسطه بودجه عظیم این حوزه به خود اختصاص داده. علی ارقم انتقادهای شدید مردم وانتشار در فضای مجازی هنوز با مدیریت بسیار ضعیف و چالشهای جدی در حوزه بهداشت روبرو هستیم.

هنوز فضای بهداری همان فضای10سال قبل است بدون هیچ تعقییری حتی کاشت یک درخت وایجاد یک سایه طبیعی با پزشکانی بدون تخصص ودر حد اینکه نامه اعزامی بیمار را جهت پیمودن200کیلومتر بدن روزانه شاهد اعتراضات شدید مردم از بهداری حتی از معدود امکانات استفاده درست نمیشود از برخوردهای بد کارکنان گرفته تا عدم حضور بموقع پزشک بر بالین بیمار. استخدامهای رابطه ای و بدون ضابطه در این حوزه در حالی که جوانان زیادی سردرگم اندر یک کوچه هستن برای استخدامی/عدم حضور پرسنل در بهداری و مشغولیت به شغل دوم/برخورد یک بام دوهوای بهداشت با کسبه و وجود اجناس تاریخ گذشته بهداشت نانوایی/سلمانی و…بماند. وجود مرغداری وسط شهر که بوی تعفن آن تا شعاع500متر به مشام میرسد علی ارقم شکایات مستمر مردم و همسایگان به بهداشت ولی انگار قصه این مرغداری با دوستان قصه ایست بی منتها و انداختن توپ به میدان دامپزشکی حال سوالی دارم از مسولین بهداشت مدیریت و جمع آوری ماهی فروشان با کیست؟پس چرا شما هر روز با تهدید مانع کسب ماهی فروشان میشوید به همان دلیل پزشکی که ماهی فروش باید جمع شود مرغداری هم باید رخت برکند از وسط شهر

مدیریت و جمع آوری سایر مرغ فروشان در شهر و تهدیدشان چرا بشما مرتبط بود؟

حال چه شده بحث این مرغداری رسید شد حوزه دامپزشکی و شهرداری؟شهردار علنا در جلسه پرسش و پاسخ با مردم(جلسه ای که هیچگاه شما تمایل به برگزاری آن را ندارین تا مگر اینکه دستان مبارک در استخدامهای اخیر رابطه ای رو شود و شاهد اعتراض های شدید مردم در این حوزه شوید)اعلام کردن که هیچ ربطی به شهرداری ندارد.پس چرا ماهی فروشان را جمع کردین و تهدید؟چرا کوره ذغال آن شهروند بدبخت در محله کلک که وسیله امرار معاش بود را تخریب به بهانه مضر بودن برای زنان باردار حال آنکه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست بود آنجا بیماری میتراشین توضیح و تفصیل حال این مرغداری وسط شهر بیماری زا نیست؟ عاجزانه از فرماندار محترم تقاضا دارم از نزدیک شاهد این مرغداری و آبهای رها شده محله های کلایان/کلک/ سرتنب باشین که باز توپ به میدان اداره آب انداخته میشود پس ارتباط این آبها به انتشار بیماریهای واگیردار و مالاریا وانشار انواع انگل که سالانه بودجه های کلانی از کشور و دانشکده جهت مقابله با این بیماریها سرازیر میشود در حالی که با یک مدیریت سالم و تحصیلکرده و نظارت درست و مقتدر راحت پیشگیری میشود.

البته اکثر عزیزان در بدو شروع خدمت گذاری خود را بشدت مشتاق انتقاد نشان میدهند ولی به مرور زمان انتقاد از نظر ایشان یعنی تعریف و تمجید و بغیر از آن اگر کوچکترین سوالی از آبدارچی این اداره کند همانا قصدش تخریب است وزیر سوال بردن خدمات شبانه روزی وطاقت فرسای صد البته بی چشم داشت!! دوستان است و مدیریت فوری با اتهامات واهی دم در دادگستری

نیازی به درازا کشیدن کلام و تکرار مکررات و توضیح واضحات نیست به ورودی کوچک و جلسه پرسش و پاسخ و همچنین آماری کوچک از شهروندان فرماندار عزیز خیلی از ضعفها در این حوزه مشهود و معلوم میشود .

بی تردید در این برهه حساس از دولت تدبیر و امید هیچ اصلی بمانند همدلی و همزبانی مردم و فرماندار کارساز نیست دوراندیشی جناب هاشمزهی و تشخیص بموقع مصالح و منافع گامی ارزنده در این شهرستان و مایه مباهات ما فنوجیان شده گرچه در حوزه اطلاع رسانی و خبر رسانی در شهرستان ضعیف بوده ایم ولی این بدان معنا نیست که کاری و پیگیری در جهت رفاه مردم صورت نگرفته.در واقع یک فرماندار و مدیر خوب باید در امور شهری ریسک پذیر باشد و در برابر بی قانونی ها ایستادگی کند. در این میان آنچه مهم است از فرصتها جهت تزیین پرونده کاری بیفزاییم و به پستها تفاخر نکنیم وفریب آثار ظاهری و زرق و برق آن را نخوریم همه پستها موقتی است حتی اگر طولانی ترین دورانش را تجربه کنیم.

تقاضا دارم از فرماندار تا تمام ادارات را مجاب گردانید به برگزاری جلسه با مردم و اطلاع رسانی در حوزه کاری

عملکرد دیگر ادارات در پست بعدی به تفصیل ارایه میشود

وجود ضعف در نوشتار را بگذارید به طولانی بودن ننوشتن حقیر و همچنین احتیاط در بکار بردن کلمات بهرحال همشهریمان هنوز هست که با در خطر دیدن منافع از مطالب سو استفاده و جهت تشویش ذهن و اذهان نقد شونده به سم پاشی مشغول است.