حکیمی: تصویرگری حرفه‌ای به انتقال مفاهیم در کتاب‌های دینی کودک کمک می‌کند

محمود حکیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره لزوم پرداختن به زندگی پیامبران و ائمه اطهار در ادبیات کودک و نوجوان اظهار کرد: در دو دهه اخیر، مخصوصاً در حوزه علمیه توجه زیادی به تولید اثر درباره زندگی حضرت محمد (ص) شده و کتاب‌های زیادی هم منتشر شده است، اما تعداد این آثار در بخش کودک و نوجوان بسیار اندک است و عامل اصلی آن هم تلاش کم نویسندگان این حوزه برای نگارش داستان‌هایی است که محبت و مهرورزی رسول اکرم (ص) را برای کودکان و نوجوانان به تصویر می‌کشند. البته در نشریاتی که برای کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود معمولاً شاهد داستان‌هایی از زندگانی رسول اکرم (ص) بوده‌ایم. همچنین در دهه اخیر نیز انتشارات سروش در این زمینه آثاری منتشر کرده است.

این نویسنده و منتقد ادبی با بیان اینکه در شرایط فعلی نویسندگان بیشتری باید به زندگی پیامبر اکرم (ص) و سیره ایشان بپردازند، یادآوری کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر رفتار تکفیری‌ها و سلفی‌ها با کسانی که جزو جمعیت آنها نیستند بسیار تأثربرانگیز بوده است و رفتاری بسیار خشن داشته‌اند. براین اساس، نویسندگان و شاعران کشورمان باید توجه بیشتری به تولید اثر در این زمینه نشان دهند.

حکیمی در ادامه به تهدیدها و چالش‌های این حوزه اشاره کرد و گفت: تاکنون آثار بسیاری درباره اخلاق و رفتار رسول اکرم (ص) برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است در برخی از آنها نویسندگان به دایره واژگانی بچه‌ها توجه کرده‌اند و از واژگانی استفاده کرده‌اند که درک مفهوم آنها برای بچه‌ها دشوار نباشد و اگر در متن داستان یا حکایت واژه دشواری نوشته‌اند معنای آن را در زیرنویس یا زمینه آوردند. اما متاسفانه این مساله در برخی از آنها لحاظ نشده است و نویسنده سعی نکرده واژگانی را به کار ببرد که کودکان و نوجوانان به راحتی بتوانند آن را درک کنند یا اگر از واژگان دشوار استفاده می‌کند معنی آن را در پانویس و در ضمیمه کتاب بیاورد.

حکیمی، تصاویر را ویژگی مهم دیگر کتاب‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: همانطور که می‌دانیم، کتاب‌هایی که برای کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود اگر با تصاویر زیبا چاپ شود با استقبال کودکان مواجه می‌شود و همین موجب می‌شود که کودکان به خواندن داستان‌ها و کتاب‌های دینی علاقه‌مند شوند. در برخی از کتاب‌ها، اگرچه نویسنده در ساده‌نویسی تلاش فراوانی انجام داده ولی چون فاقد تصاویر زیبا است مورد استقبال کودک قرار نمی‌گیرند. بر این اساس، ناشران باید توجه زیادی به موضوع تصویرگری این‌گونه آثار داشته باشند.

وی در ادامه به آثاری که در این زمینه منتشر کرده، اشاره کرد و گفت: تا به حال آثار متعددی درباره زندگی رسول اکرم (ص) نوشته‌ام. به عنوان مثال در سال 1372 کتاب “داستان‌هایی از زندگانی رسول اکرم(ص)» از من منتشر شد که برای نوجوانان بود و آنها را با گوشه‌هایی از زندگی این حضرت آشنا می‌کرد. اخیراً هم قرار است کتابی با عنوان “اسلام دین محبت» درباره زندگی ائمه اطهار از سوی نشر آروند برای جوانان منتشر شود. همچنین قصد دارم داستان‌های این کتاب را که با پژوهش‌های فراوان در آثار گوناگون گردآوری کرده‌ام و به رفتار پیامبر اکرم (ص) با انسان‌ها می‌پردازد، به زبانی ساده برای نوجوانان بازنویسی کنم.

حکیمی در پایان سخنانش نقش جشنواره‌ها و مسابقات مختلف در حوزه کتاب‌های دینی را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: برگزاری جشنواره‌های مختلف در این زمینه بسیار مفید است. به دلیل اینکه به نویسندگان هشدار می‌دهد که بیشتر برای کودکان و نوجوانان بنویسند نکته بعدی این است که من چون بیش از 12 سال از 33 سالی را که تدریس می‌کردم در مدارس ابتدایی و راهنمایی گذراندم، به خوبی می‌دانم که معلمان فرهیخته در تشویق دانش‌آموزان به خواندن کتاب‌های غیردرسی نقش بسیار مهمی دارند. لذا برگزاری این جشنواره‌ها موجب می‌شود که معلمان کتاب‌های خوب و باکیفیت این حوزه را شناسایی کرده و بچه‌ها را به خواندن آنها تشویق کنند.