درخت‌‌کشی این بار در منطقه 19/ باید به حال قطع درختان در تهران فکر اساسی کرد

سخنگوی دولت: رتبه‌بندی معلمان در حال اجراست

فعالیت مخفیانه "فرقه عرفان حلقه" در پردیس

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۰۵/۲۵؛ هشدار سیلاب ناگهانی در استان‌های جنوبی

پیش‌بینی بازار ارز در روزهای آینده

❮❯ درخت‌‌کشی این بار در منطقه ۱۹/ باید به حال قطع درختان در تهران فکر اساسی کرد

  • ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۴:۳۹
  • اخبار اجتماعی
  • اخبار تهران

درخت‌‌کشی این بار در منطقه 19/ باید به حال قطع درختان در تهران فکر اساسی کرد

عضو شورای شهر تهران مجددا نسبت به قطع و خشکاندن درختان در تهران انتقاد کرد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ناصر امانی در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران در تذکری در ارتباط با قطع درختان در منطقه 19 گفت: فیلمی که در صحن شورا پخش شد، فیلم بوستان گلریز یک در منطقه 19 تهران است که بخشی از درختان قدیمی آن بی‌رحمانه سیاه و کاملا خشک شده و بخشی قطع شده‌اند.

وی ادامه داد: در نزدیکی این بوستان یک کارخانه سیمان وجود دارد که به ادعای روحانی عزیز، متعهد و جوان دلسوز ما که این فیلم را تهیه کرده است گردافشانی این کارخانه بوستانی به این بزرگی را خشک کرده است و علاوه بر آن عده‌ای هم درختان را قطع کرده‌اند. شهردار این ناحیه وقت نمی‌کند در طول یک سال یک بار به آنجا سری بزند آیا رئیس اداره خدمات شهری هم وقت ندارد تا ببیند که چه اتفاقی برای بوستانی به این بزرگی افتاده است؟ بعد از آن به سراغ صاحب کارخانه برود که در حال خشک کردن و نابود کردن بوستان است؟

امانی افزود: خشک شدن و نابودی درختان یک طرف قطع کردن درختان که به بهانه خشک شدن اتفاق می‌افتد تا منطقه را به یک زمین تبدیل کنند و طرح ساخت و ساز در آن اجرا کنند یک طرف دیگر؛ دیشب برای من فیلمی از منطقه یک فرستادند که برای شهردار منطقه فرستادم. گفتند؛ ملک شخصی است و ما اجازه ورود نداریم اما چند بار هشدار داده و نامه زده‌ایم.

عضو شورای شهر تهران گفت: مردم هم می‌گویند؛ این نامه‌ها و هشدار‌ها چه سودی دارد وقتی این بوستان در حال از بین رفتن است و دائم عکس‌های شبانه قطع شدن درختان را برای من می‌فرستند. به من ثابت شده که این مسئله در تهران به یک اپیدمی تبدیل شده است و باید حتما فکری اساسی برایش کرد.

به گزارش تسنیم، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز و در جریان بررسی لایحه شهردار تهران در خصوص «مجوز فروش و تصویب معامله پلاک ثبتی 18065 فرعی از 6718 اصلی قطعه 3 مفروز از پلاک 326 بخش 2 تهران (مجتمع ایستگاهی مترو دردشت) اظهار کرد: این لایحه بابت مجوز فروش و تصویب معامله ملکی واقع در منطقه 8 به متراژ 1056 متر و با قیمت پایه 205 میلیارد و 500 میلیون تومان ارائه و بارگذاری شد.

وی ادامه داد: در کمیسیون بررسی‌های لازم در خصوص این لایحه صورت گرفت که به دو دلیل باید در شورا مطرح می‌شد.

آخوندی خاطر نشان کرد: اولین علت ارائه این لایحه در صحن شورا این بود که در لیست املاکی که در زمان بررسی بودجه سال 1401 ارائه شد این ملک نبود و علت دوم اینکه عدد آن از سقف اختیارات که در بند یک تبصره 13 بودجه 1401 تعیین شد، بیشتر بود.

وی گفت: به همین دو دلیل شهرداری لایحه داد و بررسی‌های لازم صورت گرفت و دو تبصره در کمیسیون به آن اضافه شد یک اینکه شهرداری موظف است درآمد حاصل از فروش این پلاک ثبتی را به عنوان درآمد اختصاصی صرفا جهت ساخت مترو هزینه کند و دوم اینکه شهرداری این پلاک را در زمان عقد قرارداد براساس قیمت کارشناسی روز محاسبه و واگذار کند.

در ادامه جلسه سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران بر لزوم تسریع در تشکیل ستاد استقبال از مهر و اتخاذ و اجرای تدابیر و تمهیدات لازم به منظور آمادگی مدیریت شهری به‌ویژه در حوزه حمل و نقل و ترافیک برای آغاز سال جدید تحصیلی تاکید کرد.

وی با اعلام اینکه تا شروع سال جدید تحصیلی 36 روز بیشتر وقت نداریم و با بهبود شرایط کرونا و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، شاهد افزایش 16 درصدی سفرهای درون‌شهری خواهیم بود، گفت: بیش از 3.5 میلیون نفر از شهروندان تهران، عموماً از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند که این میزان با اضافه شدن سفرهای آموزشی به سفرهای درون‌شهری افزایش می‌یابد.

تشکری هاشمی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته، هفته‌ها قبل از بازگشایی مراکز آموزشی، نهادی به نام ستاد استقبال از مهر تشکیل می‌شد، اظهار کرد: این ستاد با یادآوری مسئولیت‌ دستگاه‌های مربوطه، به نحوی برنامه‌ریزی و هماهنگی می‌کرد تا پایتخت با حداکثر آمادگی و حداقل مسئله و مشکل به استقبال مهر برود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تقریباً تمامی معاونت‌های شهرداری تهران، پلیس راهور، اورژانس، آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های دست‌اندرکار عضو ستاد استقبال از مهر بودند، تصریح کرد: ایمن‌سازی مدارس، آماده‌سازی سرویس‌های دانش‌آموزی و تجهیز و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اقدامات این ستاد بود.

وی با اشاره به اینکه اگر امسال نیز ستاد استقبال از مهر تشکیل شده است، در فضای رسانه‌ای اطلاع‌رسانی نشده و از عملکرد آن بی‌اطلاع هستیم، اظهار کرد: از شهرداری تهران تقاضا دارم تا به فوریت، نسبت به تشکیل این ستاد و برگزاری جلسات آن اقدام کند تا همه سازمان‌ها و نهادهای مسئول بعد از گذشت دو سال و نیم از شرایط کرونا که مانع از حضور تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی بود، با هماهنگی و همکاری هم، شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که با بحران ترافیک مواجه نباشیم.

تشکری هاشمی با بیان اینکه در نیمه دوم سال و با کوتاه‌تر شدن طول روز و محدودتر شدن ساعات تردد مردم در سطح شهر، بحران ترافیک افزایش می‌یابد، تصریح کرد: به همین دلیل، تشکیل فوری این ستاد با دعوت از دستگاه‌های مسئول به منظور تشریک مساعی و تصمیم‌گیری برای کنترل وضعیت ترافیک تهران از اهمیت و ضرورت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه بی‌توجهی و اصرار به ادامه برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران به معضلات ترافیکی در سطح شهر دامن زده است، خاطرنشان کرد: اگر اراده‌ای برای حل مسئله تداوم فعالیت نمایشگاه بین‌المللی تهران نباشد، همزمان با بازگشایی مراکز آموزشی و در نیمه دوم سال با معضلات ترافیکی به مراتب بزرگ‌تری درگیر خواهیم شد.

به گزارش تسنیم، نرجس سلیمانی نیز در جلسه امروز شورا در جریان تذکر خود اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از جابجایی مرزهای به تسخیر درآمده توسط حیوانات مخرب و موذی به خصوص موش‌های فاضلاب هستیم. با توجه به مراجعات و بازدید‌های صورت گرفته در مناطق 22 گانه تهران، امکان بسیار کمی باقی مانده است که موش‌های فاضلاب هنوز موفق به جولان دادن در آن سطوح نشده باشند. حتی حضور این موش‌ها در منازل مردم هم گزارش شده است.

وی افزود: اگرچه در گزارش‌ها و مقالات علمی خطر سرایت بیماری‌های قابل انتشار با توجه به پیشرفت‌های حوزه درمان و بهداشت فردی کمتر شده است، اما در هر صورت، پتانسیل بسیار بالایی در جمعیت قابل ملاحظه موش‌های فاضلاب به عنوان یک تهدید بیماری‌زا مشاهده می‌شود.

این عضو شورا در ارتباط با نقش پسماند در افزایش خطر این بیماری‌ها با بیان اینکه یکی از دلایل این گسترش خارج از کنترل، بی‌توجهی چندین ساله به حوزه مدیریت پسماند است، گفت: سال‌های متمادی است که شهرداری از نظر بهداشتی به شکل کاملا آگاهانه موجب تقویت این چرخه معیوب و ویرانگر شده است. پیمانکاران جمع‌آوری پسماند خشک در ساختاری مشبک و ناملموس چه از نظر بهداشتی و چه از نظر بصری مانند اشباح سرگردان در شهر پرسه می‌زنند و جدای از بی‌توجهی به کرامت انسانی ایشان، عوامل بیماری‌زا را در نواحی مختلف تهران به علت همین ترک فعل و نگاه درآمدی، به چرخش وا می‌دارد. در این میان کودکان پناهجو به شکل ناخواسته و بنا به جاذبه مالی، در این تور آلوده و آشفته گرفتار شده‌اند.

سلیمانی در ادامه چند تذکر در خصوص مصاحبه اخیر رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با خبرگزاری فارس در تاریخ 23 مرداد ارائه کرد و گفت: اعزام نیرو به جهت کمک و خدمات‌رسانی به مدت 4 روز برای حادثه سیل امامزاده داوود(ع) که از وظایف ایشان نبوده، شایسته تقدیر و توجه است. گذشته از آن، فعالیت کمی و کیفی در حوزه مدیریت ایشان مورد توجه قرار نگرفته است. قطعا ایشان در مدت نزدیک به 10 ماه خدمتشان تلاش‌های بسیاری داشتند اما به اذعان خودشان با گذشت 10 ماه در زمینه زباله‌سوز هنوز در حال تهیه پیش‌نویس هستند. همچنین درباره زیرزمینی شدن مخازن زباله گفته شد که باید برنامه‌ریزی صورت گرفته شود و در کارگروه ملی پسماند گفته شد که باید برنامه‌ریزی مدون و پشتیبانی شده داشته باشیم. یعنی تازه به این موضوع رسیده‌ایم که موضوع تفکیک زباله از مبدا نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و این با توجه به امکانات خوبی که شهرداری در این زمینه دارد و امکانی که برای رایزنی با سایر نهاد وجود دارد، امری موثر است.

وی با بیان اینکه درباره زباله‌گردی هم اذعان شد که 95 درصد زباله‌گردی به صورت شبکه‌ای صورت می‌گیرد و اطلاعات خوبی در این زمینه در این مصاحبه ارائه شد که مربوط به حوزه راهبردی است و این در حالی که جایگاه ایشان، عملیاتی است و مدیر عملیاتی باید گزارش عملکرد ارائه کند، گفت: امیدواریم که شورا فرصت ارائه یک گزارش را به ایشان و معاونت مربوطه بر اساس اعمال انجام شده در این 10 ماهه ارائه کند.

اپیدمی قطع درختان تهران همچنان ادامه دارد

انتهای پیام/

R1491/P/S2,25/CT11 واژه های کاربردی مرتبط

  • شورای شهر تهران