ساختمان استانداری بصره از هواداران صدر پس گرفته شد

آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که در داخل این دو ساختمان تحصن خواهند کرد، این درحالی است که ورود نیروهای امنیتی، این معترضان را مجبور به خروج از ساختمان استانداری بصره و ذی‌قار کرد.

از سوی دیگر در بغداد نیز حامیان جریان صدر که از شب گذشته بتدریج خود را به اطراف منطقه سبز رسانده‌اند، با غروب آفتاب بر شدت حملات خود به سمت نیروهای امنیتی افزوده و سعی دارند بار دیگر وارد این منطقه شوند.

در همین راستا، نهاد اطلاع رسانی امنیتی عراق چهارشنبه شب اعلام کرد که در درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در بغداد ۱۳۳ تن زخمی شدند.

براساس این گزارش از میان زخمی ها ۱۲۲ تن  از نیروهای امنیتی و ۱۱ تن نیز از میان غیرنظامیان هستند.

این درگیری‌ها پس از آن درگرفت که فعالیت پارلمان عراق که از دو ماه پیش و درپی تصرف آن توسط هواداران جریان صدر متوقف شده بود، امروز (چهارشنبه) از سرگرفته شد تا در اولین جلسه، موضوع استعفای محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و انتخاب نایب رئیس اول به رای گذاشته شود.

در این جلسه، کناره گیری محمد الحلبوسی رئیس کنونی پارلمان به رای گذاشته شد و  نمایندگان پارلمان با استعفای الحلبوسی موافقت نکردند و تنها ۱۳ نماینده با این استعفا موافقت کردند.

دستور جلسه دوم نیز انتخاب نائب اول رئیس پارلمان بود که نمایندگان محسن المندلاوی را به این سمت انتخاب کردند.

در جلسه امروز نمایندگان چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی (به استثتای جریان صدر) و محمد شیاع السودانی نامزد این چارچوب برای تصدی پست نخست وزیری حضور یافتند.

این جلسه در سایه تدابیر امنیتی در اطراف منطقه سبز در مرکز برگزار شد. مقر پارلمان عراق در داخل این منطقه قرار دارد. پل های السنک و الجمهوریه منتهی به این منطقه نیز بسته شد و نیروهای امنیتی در میادین التحریر و الخلانی در نزدیکی منطقه سبز مستقر شدند.

این درحالی است که دادگاه عالی فدرال عراق همزمان با از سرگیری جلسات پارلمان این کشور بعد از دو ماه وقفه، درخواست تجدید نظر در حکم پذیرش استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر از پارلمان را رد کرد.