سهیلا نجم درباره ویژگی‌های ساختاری تله‌فیلم کتاب نوشت

سهیلا نجم، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: “ویژگی‌های ساختاری تله فیلم» جدیدترین کتاب من است که به زودی از سوی انتشارات سروش در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. همچنین کتاب “مجموعه مقالات تئاتر شرق» را نیز چندی پیش تحویل ناشر آن یعنی انتشارات رسم داده‌ام.

وی افزود: در کتاب “ویژگی‌های ساختاری تله فیلم» ابتدا تعریف نسبتا دقیقی از تله فیلم را به مخاطبان ارائه کرده و تعابیر اشتباهی را که از آن در نظام تلویزیونی ایران می‌شود، گوشزد کرده‌ام. به طور کلی چگونگی تعریف تله فیلم به عنوان یک برنامه تلویزیونی مهم‌ترین مبحث طرح شده در این کتاب است.

نجم ادامه داد: تفاوت‌های تله‌فیلم با سینما و سریال نیز یکی دیگر از مباحث من در این کتاب است. همچنین تعاریف دیگر برنامه‌های تلویزیونی را که از آنها تعبیر به تله فیلم می‌شود، نیز در این کتاب ارائه کرده‌ام.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه تئاتر همچنین با اشاره به این نکته که در کتاب “ویژگی‌های ساختاری تله فیلم» درباره تاریخچه این گونه تصویری در ایران نیز بحث شده است، گفت: هرچند که عمده مباحث تاریخی این کتاب به تاریخچه تله‌ فیلم در جهان باز می‌گردد، اما فصل مهمی را نیز به مقوله تله فیلم در ایران و کارگردانان مهمی که در این گونه تصویری کار کرده‌اند، اختصاص داده‌ام.

سهیلا نجم دکترای تئاتر و هنرهای نمایشی از دانشگاه سوربن پاریس دارد و در دانشکده‌های مختلف تئاتری تدریس کرده است. ریاست پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر نیز در سوابق کاری نجم به چشم می‌خورد.

“بهرام بیضایی از نگاهی دیگر:‌ بررسی چهار اثر سینمایی بهرام بیضایی»، ترجمه “هنر نقالی در ایران»، “کتاب طنین» و ترجمه “نمایش ژاپنی؛ زنده هزار ساله» نام دیگر کتاب‌های منتشر شده سهیلا نجم است.