شاعری که شب نمی‌گذارد بخوابم!

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ششمین مجموعه‌ شعر شاعر و نویسنده‌ معاصر یدالله (شهاب) گودرزی با عنوان “شب نمی‌گذارد بخوابم!» از سوی نشر نزدیک در 104 صفحه به مخاطبان عرضه شده است.

گودرزی در این مجموعه، علاوه بر ارائه‌ آنک‌ها و نوسروده‌های خود، در مؤخره‌ کتاب عنوان “آنک» را برای قالب شعر کوتاه پیشنهاد داده است.

وی معتقد است کلمه‌ “‌آن» و “‌آنک» چندوجهی است و معانی مختلفی دارد‌؛ اولاً واژه‌ای است برای اشاره به دور، اعم از مکان و زمان‌ و ثانیا به معنای سبب‌، اسم اشاره‌ و تفخیم جا و مکان و همین‌طور به معنی رأی و عقیده آمده است‌؛ سعدی می‌گوید‌:
“‌من نیز بر آنم که همه خلق بر آنند»

علاوه بر این‌، به معنای دم و وقت هم آمده است و “‌آن‌» در ادبیات عرفانی ما بابی گسترده دارد. با این تفاصیل، گودرزی پیشنهاد داده که واژه‌ “‌آنک» برای نامگذاری شعر کوتاه استفاده شود، چرا که علاوه بر همه‌ محاسنی که ذکر شد‌، واژه‌ای فارسی است و از زبانی بیگانه عاریت گرفته نشده است‌. ضمن اینکه ناپسند و ناخوشایند است که واژه‌ای چون هایکو برای شعر فارسی استفاده شود‌.

از شهاب گودرزی تا کنون مجموعه اشعاری با عنوان‌های بگذار عاشقانه بگويم، آخرين قبيله شرقی، گزيده ادبيات معاصر، عاشقانه‌های شوکا و دوبیتی‌ها و رباعی‌ها منتشر شده است.

چند شعر از مجموعه “شب نمی‌گذارد بخوابم!»:
1
در ریاضیات من
یک منهای دو
یعنی
یک منهای تو
که مساوی با هیچ است!

2
تب کرده‌ام
قرصِ ماه را به من بده
ابر را زیرِ سرم بگذار
و ملافه‌ نقره‌کوبِ شب را رویم بکش
تا بخوابم!

3
كدام اَبرَكِ عاشق
درخودنويسم جاخوش كرده است
كه بارانِ كلماتِ من
بی‌مضايقه می‌بارَد؟!

4
تو تنها می‌توانی
به يك زبان سخن بگويی
اما من می‌توانم
به همه‌ زبان‌های دنيا سكوت كنم!