صالحی امیری: «صنعت فرهنگ» را جایگزین «صنعت نفت» کنیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین بزرگداشت دوازدهمین سالرزو تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی، ناشران، کتابداران و معاونان، مشاوران و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور امروز (یکشنبه 16 اسفند 94) در مجموعه پیام برگزار شد.

سیدرضا صالحی امیری در این مراسم، ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) گفت: از همه شما انسان‌های دلسوز، قانع و کم‌توقع تشکر می‌کنم که در لابه‌لای کتاب‌ها و کتابخانه‌ها به عنوان انسان‌های گم‌نام اما خوش‌نام تلاش می‌کنید. ای کاش می‌شد از دریچه تلویزیون و صداوسیما خدمات شما را به جامعه معرفی کرد تا مشخص شود که چه کسانی امروز در عرصه فرهنگی تلاش بدون منت انجام می‌دهند.

وی افزود: به عنوان عضو کوچکی از دولت و خانواده فرهنگ شهادت می‌دهم دوران نزدیک به دو ساله جناب مختارپور و تیم وی در مقایسه با 12 سال گذشته، قطعاً دوران پرعظمت، پرافتخار و شکوفایی بوده است و باور دارم که سال 1395 شکوفایی بیشتری در این نهاد بزرگ رخ خواهد داد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی کشور ادامه داد: باید باور کنیم که صنعت فرهنگ می‌تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت باشد. نفت همیشه محل مناقشه بوده و هست. فشارهای اقتصادی امروز ناشی از تغییرات قیمت نفت است. درآمد کشور از صنعت نفت در سال 1390 برابر با 114 میلیارد دلار و امسال یعنی در سال 1394 حدود 25 میلیارد دلار بوده است و این ناشی از این است که نفت عنصر پایداری برای توسعه نیست.

صالحی امیری بیان کرد: اما اگر به صنعت فرهنگ، میراث، گردشگری، فیلم، انیمیشن، هنر و… توجه می‌کردیم، امروز قطعاً وضعیت متفاوتی داشتیم. نفت مانع از آن است که ما بتوانیم ریل توسعه را به سمت فرهنگ هدایت کنیم.