ضرروت اولویت بخشی به تربیت قرآنی در مدارس

به گزارش خبرگزاری برنا از اردبیل، مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل تربیت قرآنی دانش آموزن را عامل سالم سازی جامعه از تهاجم فرهنگی برشمرد و افزود: اولویت بخشی به تربیت دینی منطبق با آموزه های قرآنی باید توسط متولیان امور قرآنی مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام قاسم جعفرزاده در جلسه مشترک با مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل های فرهنگی، مردمی قرآن و عترت کشور در سخنانی با تاکید بر ضرورت ارائه برنامه جامع در تدوین نظام باورهای دینی مبتنی بر قرآن در جامعه، اظهار کرد: همگان بر این امر باور داریم که فرهنگ جامعه متاثر از آموزش های ارائه شده در مراکز آموزشی و مدارس است لذا نوع تعلیم و تربیت دانش آموزان و دانشجویان در ارتقای فرهنگ دینی جامعه تاثیر بسزایی دارد.

وی تاکید کرد: قرآن باید از کتاب دینی به کتاب معرفتی در بین مردم تبدیل شود و کاستی هایی که در دانشگاه ها و حوزه های علمیه بر محور فعالیت های معرفتی صورت گرفته جبران شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل افزود: امروزه در دروس دانشگاه اقناعی که باید با زبان فطرت انجام شود به درستی صورت نگرفته و مبانی عقلانی درستی تبیین نشده لذا شاهد رفتارهای متناقض با فرهنگی دینی در بین جوانان هستیم و این امر نیاز به بازنگری در نوع آموزش ها است و باید با برنامه ریزی مدون در معرفت افزایی و ارتقای بصیرت این قشر از جامعه تلاش کرد.

دانشگاه ها و مدارس باید در اولویت فعالیت های قرآنی قرار گیرد

حجت الاسلام جعفرزاده  تاکید بر اینکه تعالیم درس های قرآنی در تربیت دینی دانش آموزان نقش سازنده ای دارد افزود: باید به آموزش های قرآنی در خانه و مدرسه نگاه ویژه ای شود که در این خصوص باید با ایجاد رابطه بین مدرسه و مسجد محل، گام های شایسته و مهمی برداشته شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل،  با اشاره به اینکه فضای حاکم بر مدارس در حد روخوانی و روانخوانی قرآن است، لذا توجه به برنامه های معرفتی و تبیین سبک زندگی قرآنی در مدارس برای نوجوانان و جوانان ضروری است.

مشکلات مالی بزرگ‌ترین دغدغه مؤسسات قرآنی

محمد انجم شعاع مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل های فرهنگی، مردمی قرآن و عترت کشور در سخنانی با تقدیر از تلاش های اداره کل تبلیغات اسلامی اردبیل در راستای تقویت بخشی به فعالیت های قرآنی در این استان، هم افزایی و تعامل با ادارات و نهادهای فرهنگی و قرآنی را در توسعه امور قرآنی در جامعه موثر عنوان کرد و گفت: متاسفانه بلحاظ عدم برخورداری اتحادیه موسسات قرآنی از بودجه و اعتبار مجزا، مشکلات مالی بزرگ‌ترین دغدغه مؤسسات قرآنی است که این رفع این مشکل نیازمند توجه مسئولین ادارات و نهادهای فرهنگی و قرآنی است.

انجم شعاع با تاکید بر این‌که بزرگ‌ترین دغدغه موسسات دغدغه مالی است، عنوان کرد: دیگر مشکل ما این است که هیچ هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف نیست و هر یک از ارگان‌ها مانند تبلیغات اسلامی،  فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف  و امور خیریه استان و حتی سپاه نیز در زمینه قرآن فعالیت‌های خود را به‌صورت مجزا و جداگانه انجام می‌دهند و به‌جای حس تعامل، حس رقابت در بین این ادارات به‌وجود آمده است.

مدیر عامل اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشور افزود: توسعه فرهنگ قرآنی با محوریت تعمیم و تعمیق شناخت و ایمان به قرآن و ارتباط و انس با آن و تحقق مضامین آیات قرآنی در رفتار فردی و اجتماعی اقشار مختلف جامعه در اولویت فعالیت اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشور است.

مدیر عامل اتحادیه موسسات قرآنی مردمی کشوردر ادامه سفر یک روزه خود به استان اردبیل از موسسه و مدرسه قرآنی حبل المتین  و نورالمبین اردبیل بازدید کرد.

 

انتهای پیام
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف