فیلمنامه «احتمال باران اسیدی» کتاب شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، فیلمنامه “احتمال باران اسیدی» نوشته مشترک مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها از سوی موسسه انتشارات نگاه روانه کتابفروشی‌ها شد. این فیلم در آبان امسال (1394) در گروه سینمایی “هنر و تجربه» فرصت اکران پیدا کرد.

“احتمال باران اسیدی» در سال گذشته (1393) به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها و با بازی محمد شمس لنگرودی، مریم مقدم، پوریا رحیمی سام، ارسلان عبداللهی، عیسی حسینی، پروین ملکی و… ساخته شد. این فیلم در سی‌سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه در بخش نگاه نو را به خود اختصاص داد.

این فیلم همچنین برنده جایزه ویژه هیات داوران از فستیوال فیلم کلمبو (2015)، برنده جایزه نپتک بهترین فیلم از فستیوال فیلم‌های ایرانی استرالیا (2015) و منتخب فستیوال گوتنبرگ سوئد، شده است.

بهتاش صناعی‌ها در بخشی از یادداشت خود بر این فیلمنامه نوشته است: “همه چیز از یک تم مشترک شروع شد… زمانی که من و مریم مقدم از بزرگترین دغدغه ذهنی‌مان سخن گفتیم: “تنهایی و سرگشتگی انسان…» یک تم با لایه‌های بسیار، لایه‌هایی چون عشق، مرگ و جاودانگی… از “ویتسک» سخن گفتیم و سرگشتگی انسان در قالبی گروتسک تا “اسب تورین» و رنج و درماندگی بشر در فضایی سمبلیک… آنچه برای ما دغدغه بود روایتی ساده و مینیمال از این بزرگترین واقعیت دردناک بشر بود.»

در بخشی از این فیلمنامه می‌خوانیم:

درون/ماشین کیارش/ غروب
“مهسا تنها در ماشین کیارش نشسته و فکر می‌کند… چند لحظه بعد کیارش در ماشین را باز کرده و سوار می‌شود… او دو عدد آبمیوه در دست دارد…
کیارش: بیا این مال توئه.
مهسا آبمیوه را از کیارش می‌گیرد و جرعه‌ای می‌نوشد.
مهسا: خب حالا کی قراره بری؟
کیارش: اینطور که وکیله می‌گفت تا آخر ماه کارم درست می‌شه.
مهسا: حالا اونجا می‌خوای بری چی کار کنی؟
کیارش: هرکاری کنم بهتر از علافی اینجاست.
مهسا: اینجا که تو علاف نبودی… داشتی کارتو می‌کردی… می‌گفتی اگه یه جزیره باشه و تنها باشی و من باشم…
کیارش: آره… ولی الان برام مهمه مردم کارمو بشنون.
مهسا: اگه کارتو دوست نداشته باشن چی؟… خیلی‌ها رفتن اونجا بیکار موندن.»

“احتمال باران اسیدی» نوشته مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها با شمارگان هزار نسخه، 120 صفحه و بهای 10 هزار تومان از سوی موسسه انتشارات نگاه روانه کتابفروشی‌ها شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب به نشانی زیر مراجعه کنید: