پایان فعالیت غرفه ایران در نمایشگاه کتاب مسقط

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، روز گذشته، بیست‌و‌یکمین دوره نمایشگاه کتاب مسقط به کار خود پایان داد. این دوره از نمایشگاه، در فضایی به مساحت 14 هزار متر مربع برگزار شد و بیش از 900 غرفه در 3 سالن فعالیت داشتند. پاکستان و ایتالیا نخستین‌بار در این نمایشگاه شرکت کرده بودند. بیشترین ناشران از کشورهای مصر با 124 ناشر، لبنان 79 ناشر و سوریه با 69 ناشر در نمایشگاه حضور داشتند.

مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران با توجه به اشتراکات و رشد جریان تبادل فرهنگی میان دو ملت در سه دهه قبل، در این دوره از نمایشگاه کوشید تا با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ادبی موجبات ارتقاء سطح روابط نویسندگان و ناشران دو کشور را فراهم آورد.

از برنامه‌های ایران در این دوره از نمایشگاه می‌توان به معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دعوت از ناشران برای حضور در این نمایشگاه، عرضه و نمایش بیش از 400 عنوان کتاب در موضوع‌های ادبیات، هنر، ایران‌شناسی و کودک و نوجوان به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی و معرفی وضعیت نشر کشورمان درقالب یک کتاب به زبان عربی مشتمل بر آمار نشر درایران، مراجع نشر، معرفی ناشران فعال، مؤسسه‌ها، انجمن و آژانس‌های ادبی مرتبط با نشر اشاره کرد.

دیدار و مذاکره با “عبدالمنعم الحسنی» وزیر اطلاع‌رسانی عمان در غرفه ایران، دیدار با دکتر عایشه درمکی، رئیس باشگاه فرهنگی عمان و پیشنهاد انتشار کتابی با مضمون معرفی عمان به منزله الگوی مدارا و تسامح در منطقه و جهان عرب، دیدار و گفت‌و‌گو با “خمیس بن راشد العدوی» رئیس انجمن نویسندگان و ادبای عمان، بازدید گروهی از دانشجویان دوره دکترای ادبیات عرب از غرفه ایران، بازدید “احمد الفلاحی» استاد ادبیات عرب، معروف به “شیخ ادب عمان» از غرفه ایران، بازدید “محسن بن حمود الکندی» استاد ادبیات و مدیر اداره اسناد دانشگاه سلطان قابوس عمان از غرفه ایران و تأکید بر تبادل فرهنگی بین دو کشور از طریق ترجمه آثار، دیدار و مذاکره با “یوسف البلوشی» مدیرکل روابط بین‌المللی وزارت فرهنگ و عمان و پیشنهاد برگزاری نخستین نشست کمیته فرهنگی ایران و عمان، گفت‌وگو با “الخنبشی» نویسنده عمانی و دیدار با “سعید الصقلاوی» عضو کانون نویسندگان عمان به همراه “عبدالرزاق الربیعی» محقق عراقی در محل غرفه ایران از جمله برنامه‌هایی بود که در غرفه ایران برگزار شد.

در ایام برگزاری نمایشگاه، دانش‌آموزان دختر و پسر مدرسه ایرانی مسقط از غرفه ایران بازدید کردند.

در بیست‌و‌هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کشور عمان به عنوان مهمان ویژه در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده بود.