چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال برگزیدگانش را شناخت/ قدردانی از احمد مسجدجامعی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اختتامیه چهاردهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال شنبه (15 اسفند) با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا جوادی‌یگانه، رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و جمعی از استادان و صاحبنظران حوزه فرهنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

در بخش مطالعات دینی فرهنگ، کتاب “درآمدی بر سبک بندگی؛ اعتدال عبادی در سیره معصومان» نوشته کاظم دلیری رتبه نخست، کتاب “نظریه‌های فرهنگی استاد مطهری» نوشته مهدی جمشیدی رتبه دوم و کتاب‌های “فلسفه خرافات» نوشته یحیی یثربی و “تعامل شیعیان امامیه با دیگر مسلمانان در سه قرن اول هجری» نوشته سیدعبدالله حسینی به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند.

همچنین در این بخش کتاب “مناسبات اهل بیت با ایرانیان» نوشته سید محمود سامانی و رساله دکتری میثم فرخی با عنوان “الگوی مطلوب سیاستگذاری فرهنگی در مسجد» شایسته تقدیر شناخته شد. طرح پژوهشی روح‌الله حاج‌اسماعیلی با عنوان “حقیقت صوت غنایی در فقه و لغت» در این بخش شایسته چاپ اعلام شد.

در بخش مطالعات راهبردی فرهنگ، طرح پژوهشی “بومی سرودهای ایران» به کوشش حسن ذوالفقاری رتبه نخست را کسب کرد. طرح پژوهشی “بررسی الگوهای مصرف فرهنگی دانشجویی و نسبت آن با نحوه شکل‌گیری هویت اجتماعی» به کوشش محمد رضایی و رساله دکتری آرمین امیر با عنوان “تبارشناسی متون منش ملی ایرانیان» رتبه دوم را به خود اختصاص دادند.

کتاب “چشم‌اندازی به تحولات ادبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه شعر و داستان» نوشته بهجت‌السادات حجازی و کتاب “تمدن ایرانی اسلامی از افول تا احیاء» نوشته شعیب بهمن به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند. در این بخش رساله دکتری سیدقاسم حسنی با عنوان “بررسی چگونگی و فرایند تبدیل امر ایلی به امر قومی در ایران» شایسته چاپ شناخته شد.

در بخش برگزیدگان هنر نیز کتاب “شهر زیبا؛ مبانی، عوامل و معیارها» نوشته محمد نقی‌زاده حائز رتبه نخست شد. رساله دکتری فهمیه زارع‌زاده با عنوان “راهبردهای بیان هنری در مناسبات فرهنگی بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران رتبه دوم را کسب کرد و رساله دکتری رضا صمیم با عنوان “برساخت سوژه و تولید و مصرف موسیقی مردم‌پسند» و طرح پژوهشی “سنخ‌شناسی مخاطب‌های تئاتر در ایران: مطالعه سبک زندگی و انتخاب‌های ذوقی تماشاگران تئاتر در تهران» به کوشش اعظم راودراد به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند.

در این بخش کتاب “طراحی لباس؛ تاثیر و تدابیر خطی» نوشته محبوبه الهی و کتاب “سبک‌شناسی خوشنویسی قاجار» نوشته علیرضا هاشمی‌نژاد شایسته تقدیر شناخته شدند. رساله دکتری منوچهر معظمی با عنوان “تعامل فرهنگ و معماری؛ تبیین مولفه‌های فرهنگی موثر بر معماری ایران دوره معاصر» نیز در این بخش شایسته چاپ شناخته شد.

در بخش ارتباطات نیز کتاب “سینمای ملی و جهانی شدن» نوشته شهاب اسفندیاری، رساله دکتری محمد فتحی‌نیا با عنوان “فرهنگ تلویزیونی و زندگی روزمره جوانان در روایت و مصرف سریال‌های پربیننده تلویزیونی» و کتاب “مطالعات دوفضایی شدن بازی‌های رایانه‌ای؛ رویکرد ارزشی بومی به بازی‌ها» نوشته سعیدرضا عاملی به ترتیب رتبه‌های نخست تا سوم را کسب کردند.

در این بخش رساله دکتری سیدمجید امامی با عنوان “طراحی نظریه سیاستی فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» و طرح پژوهشی “اینترنت، جهانی شدن و هویت فرهنگی جوانان در ایران» به کوشش اسدالله بابایی‌فرد و باقر ساروخانی شایسته تقدیر شناخته شدند.

​در پایان این مراسم از احمد مسجدجامعی، محسن گودرزی، مدیردفتر طرح‌های ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی میرباقری، دبیر شورای اجتماعی کشور و غلامرضا غفاری مجری طرح‌های سرمایه اجتماعی کشور و سنجش ارزش و نگرش‌‌های ایرانیان قدردانی شد.